Britský parlament zrušil svoj účet na sociálnej sieti TikTok, kde sa zameriaval na mladšie publikum. Urobil tak po sťažnostiach niektorých vysoko postavených konzervatívnych poslancov, ktorí vyjadrili obavy ohľadom bezpečnosti dát na tejto platforme vlastnenej čínskou spoločnosťou. Informoval o tom denník The Guardian.

Protest proti účtu

V liste adresovanom predsedom oboch komôr parlamentu protestovali proti účtu poslanci, na ktorých Peking uvalil sankcie za to, že označili zaobchádzanie s menšinovými Ujgurmi v Sin-ťiangu za genocídu.

„Vyhliadka, že Si Ťin-pchingov režim bude mať prístup k osobným údajom v telefónoch našich detí, je dôvodom na veľké obavy," uvádzajú poslanci v texte. List podpísali aj šéf zahraničného výboru Dolnej snemovne Tom Tugendhat alebo niekdajší predseda Konzervatívnej strany Iain Duncan Smith

Zapojenie mladšieho publika

„Účet bol pokusom o zapojenie mladšieho publika, ktoré nie je vždy aktívne na našich existujúcich účtoch na ostatných sociálnych sieťach, do práce parlamentu," reagovali na list predseda Dolnej snemovne britského parlamentu Lindsay Hoyle a predseda Snemovne lordov John McFall. Dodali, že s ohľadom na spätnú väzbu a obavy, ktoré vyjadrili niektorí poslanci, bude účet s okamžitou platnosťou zrušený.

Britský parlament oznámil, že si zakladá účet na sociálnej sieti TikTok iba minulý týždeň. Krok však pritiahol ostrú kritiku skupiny vysoko postavených konzervatívcov. Zákonodarcovia v liste poukázali aj na to, že sociálna sieť vlastní čínska spoločnosť ByteDance.

Osobné údaje pre Čínu

Varovali, že podľa čínskeho bezpečnostného zákona bude spoločnosť povinná poskytnúť osobné údaje používateľov pekinskej vláde. Konzervatívni poslanci preto naliehali na parlament, aby účet zrušil, „kým nebude možné poskytnúť dôveryhodné záruky, že do Číny nebudú odovzdané žiadne údaje".

Hovorca sociálnej siete TikTok označil krok parlamentu za sklamanie. Poslancom zopakoval ponuku, že im spoločnosť objasní „všetky nepresnosti týkajúce sa platformy."

Ďalšie dôležité správy

smartfón, PC, sociálne siete
Neprehliadnite

Návštevnosť webov: News and Media Holding predstihol opäť Zoznam a tentoraz už výrazne