Na stránke bývalého ruského prezidenta a expremiéra Dmitrija Medvedeva na sociálnej sieti Vkontakte sa objavil príspevok o tom, že Gruzínsko by sa malo stať súčasťou Ruska a že v Kazachstane páchali genocídu na Rusoch. Podľa Medvedevovho spolupracovníka na stránku prenikli hackeri, uviedol spravodajský server Meduza. Server dodal, že nie je zrejmé, či príspevok napísal Medvedev, alebo ide naozaj o dielo hackerov. Sám Medvedev, ktorý je teraz podpredsedom bezpečnostnej rady ruského prezidenta Vladimira Putina, sa doteraz nevyjadril.

Slová o opätovne jednotnej Rusi

Na príspevok, ktorý sa objavil v noci na dnes, kým bol v priebehu desiatich minút odstránený, upozornila moderátorka blízka liberálnej opozícii a bývalá kandidátka na prezidentku Xenija Sobčaková. Zverejnila aj snímky Medvedevovej stránky s úvahami o ruských hraniciach a susedoch.

V nich sa uvádza, že „po oslobodení Kyjeva a celého územia Maloruska od nacionalistických bánd sa Rus opäť stane jednotnou". Ďalším krokom potom podľa autora bude „pochod za obnovenie hraníc našej vlasti, ktoré, ako vieme, nikde nekončia".

Príspevok tvrdí, že pred rokom 1801 žiadna krajina ako Gruzínsko neexistovala a objavila sa až v rámci cárskeho Ruska: „Severné a Južné Osetsko, Abcházsko a zvyšné územie Gruzínska sa môžu zjednotiť len ako súčasť jednotného štátu s Ruskom."

„Genocída" v Kazachstane

V príspevku sa tiež píše o Kazachstane ako o „umelom štáte" a „bývalom ruskom území", kde úrady teraz presídľujú rôzne etnické skupiny, čo „možno klasifikovať ako genocídu Rusov".

„Nemienime pred tým zatvárať oči. Dokým tam neprídu Rusi, poriadok nebude," tvrdí sa v závere.

Záhadne miznúce správy

Štátna agentúra TASS v noci na dnes najprv vydala ako správu s najvyššou prioritou, že „rozpad Sovietskeho zväzu bol podľa Medvedeva najväčším víťazstvom Západu v podlej vojne proti Rusom", než zhruba o dve hodiny neskôr napísala, že príspevok venovaný geopolitickým zmenám vo svete zmizol, a to vrátane úvahy o Sovietskom zväze a podlej vojne Západu proti Rusom.

Server Meduza pripomenul, že v júni sa na webe listu Izvestija objavil článok s podpisom prvého zástupcu šéfa prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka. Autor sľuboval „celé Rusko bude obnovovať Donbas, zničený fašistami", čo bude stáť bilióny rubľov. Článok zakrátko zmizol a Izvestija oznámili, že web napadli hackeri.

Ďalšie dôležité správy

PK 3 Moskva - Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev sa prihovára počas mítingu na tému záchrany podnikov a pracovných miest v zahraničných firmách v Moskve v stredu 16. marca 2022. Medvedev vo štvrtok 17. marca varoval Spojené štáty, že Moskva má dostatočnú silu na to, aby poslala svojich
Neprehliadnite

Svet očami Medvedeva: Biden je dedo s demenciou, lídri EÚ sú blázni a Ukrajina zmizne z mapy