Mexického novinára Fredida Romána zastrelili v pondelok v meste Chilpancingo na juhu Mexika. K jeho smrti prišlo krátko po tom, čo na internete zverejnil text o zmiznutí 43 študentov, ktorí sa pred ôsmimi rokmi stratili v neďalekej oblasti. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
Zmiznutie študentov
Fredid Román zverejnil svoj článok na viacerých účtoch na sociálnych sieťach a prispieval aj do miestnych novín. Jeho telo našli v aute v Chilpancingu, ktoré je hlavným mestom zväzového štátu Guerrero, oznámila tamojšia prokuratúra.
Prípad zmiznutia 43 študentov pochádzajúcich z Guerrera v roku 2014 je považovaný za jeden z najhorších prípadov porušenia ľudských práv v dejinách Mexika. Študenti totiž zmizli po tom, ako ich cestou na demonštráciu údajne zastavila polícia, ktorá ich mala odovzdať členom zločineckého gangu Guerreros Unidos.
Verejnosť začala tomuto prípadu venovať opäť pozornosť minulý týždeň, keď vládny výbor pre ľudské práva označil zmiznutie študentov za zločin štátu, do ktorého boli zapojení agenti rôznych inštitúcií.
Príspevok na Facebooku
Len niekoľko hodín pred svojou smrťou zverejnil Román na Facebooku príspevok s názvom ,,Štátny zločin bez potrestania šéfa", v ktorom písal o údajnom stretnutí štyroch štátnych predstaviteľov v čase zmiznutia študentov. Na stretnutí mal byť aj bývalý generálny prokurátor Jesús Murillo Karam. Toho zadržali po tom, čo bola minulý týždeň zverejnená vyšetrovacia správa. Zatykače boli vydané aj na ďalších podozrivých, medzi ktorými sú príslušníci armády a polície či členovia zločineckého gangu.
Zatiaľ nie je jasné, či Romanov príspevok o zmiznutých študentoch alebo jeho iná novinárska práva súvisia s jeho úmrtím.
Zavraždení novinári
Od začiatku tohto roka bolo v Mexiku doposiaľ zabitých 12 novinárov, uvádza mexická vláda. Podľa mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) ich bolo zabitých deväť a niektoré médiá uvádzajú dokonca 15 alebo 16.
Od roku 2 000 bolo podľa RSF v Mexiku zavraždených približne 150 novinárov, čo z tohto stredoamerického štátu robí jednu z najnebezpečnejších krajín pre médiá, všíma si AFP.