Stovky fínskych žien s hashtagom #solidaritywithsanna (Solidarita so Sannou) zdieľajú na internete videá, na ktorých tancujú a zabávajú sa. Ide o podporu premiérke Sanne Marinovej, ktorá čelí kritike za video zo súkromného večierka, kde sa veselo zabáva a bujaro tancuje, píše denník The Guardian.

Podozrenia kritikov

Fínska premiérka odmietla podozrenia kritikov o užívaní drog na večierku a absolvovala už preto test, ktorý to má vyvrátiť. Obhajovala sa tým, že nerobila nič zlé, len ,,tancovala, spievala, objímala priateľov a pila alkohol".

,,Dúfam, že v roku 2022 je prijateľné, že aj tí, ktorí prijímajú rozhodnutia, tancujú, spievajú a chodia na párty," bránila sa 36-ročná Marinová. V reakcii na to stovky žien zverejnili svoje vlastné videá tanca a popíjania alkoholu.

Uniknuté video

V rozruchu okolo uniknutého videa nebolo rozhodujúcim faktorom pohlavie, povedala Anu Koivunenová, profesorka rodových štúdií na fínskej Univerzite v Turku (TY). Ako problém považuje skutočnosť, že uniklo z prostredia ľudí, ktorými sa premiérka obklopila.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť Petteri Järvinen, ktorého v sobotu citovali noviny Iltalehti, poukázal na možnosť, že telefón alebo sociálne účty niekoho z okolia premiérky hacklo Rusko.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Tokio - Na snímke ľudia s ochrannými rúškami kráčajú okolo barov a reštaurácií v Tokiu 21. januára 2022. Japonsko sprísňuje pandemické opatrenia v Tokiu a v ďalších vyše desiatich oblastiach. Skracujú sa otváracie hodiny reštaurácií a barov, minimálne do konca februára budú zatvorené aj hranice krajiny. FOTO TASR/AP
People wearing face masks to protect against the spread of the coronavirus walk on a street lined with bars and restaurants in Tokyo Friday, Jan. 21, 2022. Restaurants and bars
Neprehliadnite

Pite viac alkoholu. Nová japonská kampaň má podporiť ekonomiku