Estónske noviny Eesti Päevaleht od polovice januára prestanú vždy v pondelok vychádzať v papierovej podobe. Šéfredaktor Urmo Soonvald a šéf mediálneho koncernu Delfi Meedia Argo Virkebau označili rozhodnutie za dôsledok vyšších nákladov, vrátane tých na distribúciu novín. Informuje o tom dnes miestny server Err.ee.

Printu sa zriekli viacerí

„Znamená to, že v Estónsku vždy v pondelok už nebudú vychádzať ani jedny (papierové) noviny v estónčine," napísal server. Noviny Eesti Päevaleht sa už dávno zriekli sobotňajšieho vydania, a tak budú vychádzať len štyrikrát do týždňa.

Papierového vydania sa už skôr zriekli denníky Postimees a Õhtuleht. Hospodársky denník Äripäev už vlani na jeseň úplne zrušil tlačenú verziu a plne prešiel na digitálny formát.

Soonvald a Virkebau uviedli, že vplyv malo aj rozhodnutie štátnych úradov, ktoré mali čas a možnosti vyhodnotiť krátkodobé i dlhodobé dopady rastu cien. O pondelkové vydanie papierových novín tak prišlo asi 65-tisíc predplatiteľov listov Õhtuleht, Postimees a Eesti Päevaleht.

Drahšie doručenie

Server Err.ee pripomenul, že štátna pošta Omniva na konci minulého roka zdražela doručovanie periodík do domácností. Následne sa denníky Postimees a Õhtuleht zriekli pondelkového vydania.

Denník Eesti Päevaleht vtedy oznámil, že bude v pondelok aj naďalej vychádzať, no konkurenčné noviny predpokladali, že toto rozhodnutie bude musieť čoskoro zmeniť.

Ďalšie dôležité správy

Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu gestikuluje počas digitálneho summitu v Tallinne v pondelok 10. októbra 2022.
Neprehliadnite

Estónsko podporuje návrh Ukrajiny na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN