Brazílska polícia na západe krajiny zatkla podozrivého v prípade zmiznutia britského novinára a brazílskeho experta na domorodý život, ktorí boli naposledy videní v nedeľu ráno. Zatknutý v sobotu ráno sa údajne vyhrážal skupine, ktorej súčasťou boli aj obaja nezvestní, napísal denník The Guardian.

Dvaja nezvestní

Zmiznutým je 57-ročný novinár Dom Phillips, ktorý pracuje na voľnej nohe, spolupracuje s denníkom The Guardian av oblasti zbieral informácie pre knihu o udržateľnom rozvoji. Druhým nezvestným je Bruno Araújo Pereira, odborník na domorodý život a bývalý vládny zamestnanec.

Podľa informácií polície je zatknutým 41-ročný Amarildo da Costa de Oliveira. Polícia ho zadržala po tom, čo uňho našla obal od zbrane a náboja do brokovnice. Podľa agentúry Reuters polícia nemá žiadny dôkaz, ktorý by da Costu spojil so zmiznutím dvojice. Denník The Guardian ale uvádza, že da Costa spoločne s dvoma ozbrojenými mužmi dvojicu vyhrážal.

Phillips a Pereira boli naposledy videní v nedeľu ráno na rieke v regióne Javari. Vracali sa z dvojdňovej reportážnej cesty do mesta Atalaia do Norte, kam už ale nedorazili. Policajný dôstojník v brazílskom štáte Amazonas, kde sa incident odohral, ​​uviedol, že je stále nejasné, či bol spáchaný zločin, pretože ,,dvojica sa mohla stratiť".

Protichodné vyhlásenia

Údolie Javari je odľahlou časťou pralesa, ktorá je domovom najväčšieho počtu izolovaných domorodých obyvateľov, ale aj pôsobiskom kokaínových gangov, pytliakov a rybárov. Ako Phillips, tak Pereira mali roky skúseností s prácou v Amazónii. Pereira pracoval v brazílskej vládnej agentúre Funai, ktorá sa zaoberá problematikou domorodých obyvateľov aj ochranou krajiny, kde žijú, a podľa Reuters mal časté spory s rybármi. Od tých nedávno podľa policajného dôstojníka dostal výhražný list.

Britský tieňový minister zahraničia David Lammy naliehal na brazílske úrady, aby ,,urobili všetko, čo je v ich silách, a našli nezvestnú dvojicu čo najrýchlejšie".

Pátranie po nezvestných spomalili oneskorenia v reakcii brazílskej armády. Vyhlásenie jej dôstojníkov v prvých 24 hodinách po ohlásení zmiznutia bola podľa denníka The Guardian protichodná. Armáda tvrdila, že čaká na rozkazy, kým sa zmobilizuje. Neskôr vyšlo vyhlásenie, že rozpráva helikoptéru a dve lode, a ešte o chvíľu neskôr správa že špecialisti na prales už začali pátranie.

Nehoda alebo poprava

Brazílsky prezident vo svojom vyhlásení v pondelok označil incident za ,,dobrodružstvo, ktoré nebolo dobrý nápad". ,,Mohlo sa stať čokoľvek," povedal prezident. ,,Mohla to byť nehoda, mohli byť popravení. Žiadame boha, aby sa čoskoro našli. Ozbrojené zložky v regióne pracujú veľmi tvrdo," dodal Bolsonaro.

Legendárny brazílsky futbalista Pelé napísal na svoj instagramový profil, že "boj za zachovanie amazonského pralesa a domorodých obyvateľov je nás všetkých" a dodal, že je ,,zasiahnutý zmiznutím (dvojica), ktorá riešenie týchto problémov zasvätila život".

Ďalšie dôležité správy

Život v džungli počas obdobia dažďov.
Neprehliadnite

V Amazonskom pralese zmizol britský novinár a miestny expert na indiánov