Ukrajina obvinila v utorok Rusko z toho, že v Chersonskej oblasti uväznilo približne 600 ľudí, zväčša novinárov a občianskych aktivistov. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a televízie BBC.

Zadržaní novinári aj aktivisti

,,Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, je približne 600 ľudí držaných v špeciálne upravených suterénoch," uviedla Tamila Taševová, stála predstaviteľka ukrajinského prezidenta na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Taševová spresnila, že v meste Cherson je takto držaných asi 300 ľudí a ďalších približne 300 ich je zadržiavaných na rôznych ďalších miestach v Chersonskej oblasti.

Taševová ďalej uviedla, že väčšinu zo zadržaných ľudí tvoria ,,novinári a militantní aktivisti", ktorí organizovali v Chersonskej oblasti proukrajinské zhromaždenia po tom, ako túto oblasť začali na začiatku invázie okupovať ruské vojská.

Obete mučenia

,,Podľa našich informácii sú držaní v neľudských podmienkach a sú obeťami mučenia," uviedla Taševová.

Zároveň dodala, že niektorí Ukrajinci, ktorých ruské jednotky zadržali v Chersonskej oblasti, boli poslaní do väzníc na Kryme. Išlo pritom o ukrajinských civilistov i bojovníkov, ktorých Rusko podľa Taševovej drží, ako "civilných rukojemníkov a vojnových zajatcov".

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok uviedol, že Moskva doposiaľ zajala takmer 6 500 ukrajinských vojakov, píše agentúra DPA.

Novinový stánok: Na Kryme sú dnes tri štátne jazyky - ruský, ukrajinský a krymskotatársky, ale ani jedna škola s vyučovacím jazykom ukrajinským alebo krymskotatárskym. Zato z novín a časopisov sa vyberať dá.
Neprehliadnite

Odvolaný ruský poslanec spúšťa v Kyjeve online denník pre publikum v Rusku