Reportéri bez hraníc (RSF) brániaci novinárov dnes zverejnila výsledok svojho vyšetrovania na Ukrajine, ktoré podľa nej dokazuje, že ukrajinského reportéra Maksa Levina zabili a pravdepodobne predtým mučili ruskí vojaci. Stalo sa tak ešte v marci v okolí Kyjeva.

Šiesta žaloba

„Táto správa povedie k našej šiestej žalobe na Medzinárodnom trestnom tribunáli (ICC) v Haagu," oznámila organizácia agentúre s tým, že žaloba sa bude týkať výlučne Levinovho prípadu, ktorý bol spomenutý „medzi mnohými inými prípadmi" v piatej žalobe RSF z konca mája.

Telá fotoreportéra Maksa Levina a ukrajinského vojaka Oleksija Černyšova, ktorý ho sprevádzal, sa našli 1. apríla v lese pri dedine Moščun, ležiacej asi 20 kilometrov severne od Kyjeva. Obaja muži sa nezvestili od 13. marca. RSF na miesto vyslala vyšetrovací tím, vrátane vojnového fotoreportéra Patricka Chauvela, ktorý vo februári pracoval s Maksom Levinom v Donbase.

Chladnokrvná vražda

„Vyšetrovanie odhalilo známky svedčiace o tom, že fotoreportér a jeho spoločník boli chladnokrvne zabití po tom, čo ich ruskí vojaci pravdepodobne vypočúvali a mučili v deň ich zmiznutia," uviedli vyšetrovatelia v správe. Tá sa opiera hlavne o snímky miesta činu a nájdené dôkazy, vrátane striel používaných ruskou armádou, ako aj o dôkazy prítomnosti ruských vojakov v podobe obalov od potravín, krabičky cigariet či návodu na použitie rakiet.

Správa uvádza dve možné hypotézy, ako sa udalosti vyvinuli. Podľa prvého scenára Levina a jeho spoločníka, ktorých telá sa našli spálené, mohli zastreliť ruskí vojaci, len čo ich zbadali a bez toho, aby sa uvedomili, o koho ide. Podľa druhej hypotézy ich ruskí vojaci zajali, umiestnili do auta, oddelene ich vypočúvali a mučili a nakoniec zabili. Černyšov bol zrejme upálený zaživa.

Reportéri na Ukrajine

RSF poskytla svoje poznatky a tiež deväť dôkazov, ako aj desiatky Chauvelových snímok z miesta činu ukrajinskej justícii.

Levina označila RSF za jedného z najmenej ôsmich novinárov zabitých počas vojny Ruska proti Ukrajine pri výkone svojho povolania. Naposledy o život prišiel Francúz Frédéric Lclerc-Imhoff. Tridsaťdvaročný obrazový reportér prišiel o život 30. mája pri výbuchu ruského náboja, keď dokumentoval evakuáciu civilistov blízko Lysyčanska na východe Ukrajiny. Pri reportáži bol zranený aj jeho kolega Maxime Brandstaetter. Francúzska Národná protiteroristická prokuratúra (PNAT) smrť i zranenie vyšetruje ako vojnový zločin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil francúzskeho fotoreportéra za 32. pracovníka médií zabitého od začiatku ruskej invázie.

Ďalšie dôležité správy

Bill Cosby: Čelí súdu kvôli znásilneniu.
Neprehliadnite

Bill Cosby podľa súdu v roku 1975 sexuálne napadol násťročnú, herec obvinenia odmieta