Popredný kandidát Republikánskej strany do amerického Senátu v štáte Missouri Eric Greitens v pondelok vyvolal vlnu kritiky aj zásahy zo strany veľkých sociálnych sietí, keď zverejnil predvolebný spot, v ktorom s brokovnicou v ruke volá po „love" niektorých republikánskych politikov. Facebook uviedol, že klip porušuje jeho pravidlá o násilnom obsahu a krátko po zverejnení ho odstránil. Za hranou bolo oznámenie aj podľa Twitteru, ktorý k nemu pripojil varovný odkaz.

Republikán len na papieri

Greitensovo video mieri proti nešpecifikovaným politikom označovaným ako RINO, čo je skratka anglického výrazu, ktorý je možné preložiť ako „republikán len na papieri". Časť republikánov na čele s exprezidentom Donaldom Trumpom takto označuje mnohých umiernenejších straníckych kolegov a urobila z boja proti nim jeden z ústredných motívov nadchádzajúcich volieb do Kongresu a štátnych úradov.

„Volám sa Eric Greitens... a dnes ideme na lov RINO," hovorí bývalý guvernér Missouri a veterán elitných jednotiek námorníctva na úvod nového spotu. Následne vyzýva stúpencov, aby si zaobstarali ,,povolenie na lov RINO", pričom celý čas vystupuje s brokovnicou v rukách. „Máme plné zuby toho, ako sa republikáni len na papieri vzdávajú (americkému prezidentovi) Joeu Bidenovi a radikálnu ľavicu," pridáva Greitens v popise videa bez toho, aby uvádzal, koho presne tým myslí.

Spot bol zmazaný

Z jeho facebookovej stránky bol spot čoskoro zmazaný. „Odstránili sme toto video za porušenie našich pravidiel zakazujúcich násilie a podnecovanie," povedal médiám hovorca spoločnosti Meta, ktorá sociálnu sieť prevádzkuje. Twitter zase video skryl za varovanie, ktoré uvádza, že porušuje pravidlá týkajúce sa „urážlivého správania". Rovnako ako v obdobných prípadoch z minulosti však Twitter ponechal klip dostupným, pretože to podľa platformy môže byť vo verejnom záujme.

Greitens zásahy označil za „miešanie" technologických gigantov do volieb. Republikánsky politik aktuálne bojuje s ďalšími 20 kandidátmi o stranícku nomináciu do novembrového súboja o kreslo vo federálnom Senáte. Podľa júnového prieskumu Greitense preferovalo 26 percent pravdepodobných voličov, čo by zo 48-ročného rodáka zo St. Louis robilo najsilnejšieho uchádzača, napísal verejnoprávny rozhlas NPR. Stranícke primárky sú v Missouri na programe 2. augusta.

Obvinený z násilia

Greitens bol v roku 2016 zvolený za guvernéra štátu v centrálnej časti USA, po roku a pol vo funkcii však rezignoval v dôsledku aféry spojenej s jeho milenkou. Žena vtedy vypovedala, že ju Greitens počas ich príležitostných sexuálnych kontaktov zastrašoval, obmedzoval a bil. Tento rok potom politika z násilia obvinila jeho bývalá manželka, podľa ktorej Greitens bil aj jedného z ich synov. Volebný štáb tieto tvrdenia odmietol.

Kvôli najnovšej kontroverzii Greitensovo správanie odsúdilo viacero kongresmanov Demokratickej strany, ale aj republikánsky člen Snemovne reprezentantov Adam Kinzinger, čo je jeden z tých, ktorí bývajú označovaní ako RINO. „Ste veľmi zlý človek," odkázal kandidátovi z Missouri. Kinzinger tak urobil deň po tom, čo na twitteri zverejnil výhražný list, ktorý údajne niekto adresoval jeho manželke.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Kyjev - Na snímke televízna veža po leteckom útoku počas siedmeho dňa ruskej invázie na Ukrajine v stredu 2. marca 2022. FOTO TASR/AP

A view of the TV tower after bombing in Kyiv, Ukraine, Wednesday, March 2, 2022. Russian forces have escalated their attacks on crowded cities in what Ukraine's leader called a blatant campaign of terror. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

V Chersonskej oblasti malo byť spustené vysielanie ruskej televízie