Prezidentka v pondelok ,,s vážnymi výhradami" podpísala zákon o mediálnych službách a zákon o publikáciách. Priznanie práva na vyjadrenie verejným funkcionárom a politikom je podľa nej v rozpore s tým, aké zameranie verejne prezentovala súčasná vláda s jej akcentom na slobodu prejavu a aj verejne deklarovanú podporu novinárom. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Potreba komplexnej úpravy

,,Zákony som podpísala, pretože právo na vyjadrenie pre verejných funkcionárov a politikov nie je protiústavné. Budem však sledovať, či nedochádza k jeho zneužívaniu," vyhlásila Čaputová.

Prezidentka zároveň podľa svojich slov vníma potrebu modernej a komplexnej úpravy, ktorá zrovnoprávňuje všetky druhy médií. ,,Dôležitým cieľom zákonov je zabezpečiť efektívnu reguláciu v dobe mimoriadneho významu médií pôsobiacich na internete a na druhej strane dostatočnú slobodu pre podnikanie a šírenie informácií," uviedla. Za pozitívum tiež považuje, že zákony obsahujú moderné regulačné prvky vrátane samoregulácie a najmä v oblasti tlačených a webových médií prinášajú výrazne stransparentnenie ich vlastníctva.

Právo na vyjadrenie

Zákon o publikáciách predpokladá, že doterajšie inštitúty práva na opravu a odpoveď nahradí právo na vyjadrenie. Po novom sa má týkať aj spravodajských webov, ktoré sa zaradia k periodickým publikáciám. Tak ako ostatné budú musieť v novej právnej úprave tiež priznať väčších investorov alebo darcov.

Vydavateľ, prevádzkovateľ portálu a tlačová agentúra nebudú povinní uverejniť vyjadrenie, ak môžu dokázať pravdivosť napádaného skutkového tvrdenia, ktorého sa žiadosť o uverejnenie vyjadrenia týka a ani vtedy, ak by bol uverejnením vyjadrenia spáchaný trestný čin či priestupok alebo ,,ak by bolo jeho uverejnenie v rozpore s dobrými mravmi".

Schválenie pozmeňujúceho návrhu

Pôvodne sa povinnosť uverejniť vyjadrenie nemala týkať ani prípadu, ak žiadosť podal verejný funkcionár, teda aj politik, a ide o skutkové tvrdenie súvisiace s výkonom jeho funkcie. Schválením pozmeňujúceho návrhu sa priznalo právo na vyjadrenie aj verejným funkcionárom. Právo na vyjadrenie sa spresní tak, aby sa dal poprieť, doplniť, spresniť alebo vysvetliť aj hodnotiaci úsudok, ktorý vychádza zo sporného tvrdenia.

Právna úprava tiež stanovuje povinnosť vydavateľovi publikácie zverejniť zoznam investorov alebo darcov v prípade, že je on alebo vydanie periodickej publikácie financované hromadne, pričom sa za to nepovažuje financovanie formou predplatného. Zverejniť darcov majú tiež subjekty, ktorých finančné plnenie voči vydavateľovi alebo prevádzkovateľovi portálu presiahlo v kalendárnom roku 2 000 eur.

Register v oblasti médií

Zákon tiež explicitne stanovuje, že vydavateľ periodickej publikácie ani tlačová agentúra nezodpovedajú za pravdivosť informácie zverejnenej v inzercii ani za klamlivú reklamu alebo porovnávaciu reklamu vzhľadom na to, že na tieto obsahy poskytnuté tretími osobami nemajú reálny vplyv.

Zriadiť sa má tiež register v oblasti médií a audiovízie, ktorý má viesť ministerstvo. Po novom má byť vydavateľ, prevádzkovateľ portálu a tlačovej agentúry povinný zabezpečiť, aby sa neposkytovali obsahy v rozpore s nariadením Rady EÚ o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine.

Zákon má byť účinný od augusta tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

PK 26 archív Doneck - Na archívnej snímke z 5. mája 2010 majiteľ futbalového klubu FK Šachtar Doneck Rinat Achmetov sa teší po výhre nad Dynamom Kyjev v Donecku. Ukrajinskí oligarchovia a podnikatelia hromadne opúšťajú Ukrajinu charterovými letmi: len v nedeľu 13. februára 2022 odletelo z Kyjeva asi 20 charterových a súkromných lietadiel. Samotný Achmetov na Ukrajine nie je od 30. januára 2022, keď odcestoval do Zürichu. FOTO TASR/AP

FILE Shakhtar Donetsk's Soccer Club owner billionaire Rinat A
Neprehliadnite

Najbohatší Ukrajinec Achmetov odovzdáva svoje mediálne podnikanie štátu