Filipínsky súd zamietol v piatok odvolanie bývalej novinárky a držiteľky Nobelovej ceny za mier Marie Ressaovej, ktorá čelí obvineniu z ohovárania na internete. Informoval o tom jej spravodajský web Rappler, píše agentúra AFP.

Ukončená činnosť webu

Verdikt súdu padol po tom, čo filipínske úrady pred dvoma týždňami prikázali Ressaovej, aby činnosť webu Rappler ukončila. Mala tak urobiť pred posledným dňom bývalého filipínskeho prezidenta Rodriga Duerteho vo funkcii. Duerte ako hlava štátu skončil 30. júna.

,,V ohrození je najmä naša demokracia. Jej sila sa totiž zakladá na médiách, ktorým sa štát nevyhráža a nesnaží sa ich umlčať," píše web Rappler. Rozhodnutie súdu označil za ,,nešťastné". Maria Ressaová je otvorená kritička Duterteho a krvavej vojny proti drogovej trestnej činnosti, ktorú rozpútal v roku 2016. Táto kritika vyústila do série žalôb a on-line útokov proti Ressaovej aj webu Rappler.

Sedem žalôb

Niekdajšia novinárka teraz čelí najmenej siedmim žalobám vrátane obvinení za ohováranie na internete. Ak bude usvedčená, môže stráviť až šesť rokov za mrežami. Ressaová a ruský novinár Dmitrij Muratov získali vlani v októbri za svoje snahy "ochrániť slobodu slova" Nobelovu cenu za mier.

Ďalšie dôležité správy

Ako všetky bežné deti na svete: „Niektoré sú šikovné a v škole majú super prospech, iné treba do učenia naháňať,“ hovorí Daria Kimuli.
Neprehliadnite

Moderátorka Fox News tvrdí, že tehotné Keňanky nesmú voliť, Keňanom sa to nepáči