Bieloruský súd dnes poslal do väzenia ďalšiu nezávislú novinárku. Päťdesiatdvaročnú Irynu Slaunikavovú z poľského televízneho kanála Belsat bola obvinená zo založenia extrémistickej organizácie a účasti na protestoch, za čo jej súd vymeral päťročný nepodmienečný trest. Pokračuje tak boj proti opozičným aktivistom, kritickým médiám a nezávislým reportérom, poznamenala agentúra AP, ktorá zároveň upozornila, že výška trestu je o rok dlhšia, ako žiadala prokuratúra.

Zadržali ju pre šírenie extrémistického obsahu

Slaunikavová strávila posledných desať mesiacov vo väzbe, bezpečnostné zložky ju zadržali vlani v októbri na letisku v Minsku po návrate z dovolenky. Pôvodne išla do väzenia na 15 dní za zverejnenie príspevku, ktorý mal podľa úradov „extrémistický obsah". Väčšina procesu sa podľa agentúry Reuters odohrala za zatvorenými dverami. Slaunikavovová je podľa AP treťou novinárkou Belsatu, ktorú v Bielorusku uväznili.

Minulý mesiac súd poslal na osem rokov za mreže Kacjarynu Bachvalavovú, známu tiež pod priezviskom Andrejavová. Ženu, ktorá už si pred tým odpykávala dvojročný trest za nakrúcanie protestov proti autoritárskemu režimu bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, súd uznal vinnou z vlastizrady. Jej kolegyňu Darju Čulcovovú uväznil na dva roky za organizáciu protestov. Obe novinárky vinu odmietli.

Televízny kanál Belsat vysiela v bieloruštine, financuje ho poľská vláda. Od začiatku vysielania v roku 2007 sa stal zdrojom správ pre státisíce Bielorusov, na serveri YouTube ho v súčasnosti odoberá 474 000 ľudí. Bieloruské úrady ho označujú za extrémistický, poznamenala AP. Varšava označila dnešný verdikt za neprijateľný.

Po prezidentských voľbách prepukli nepokoje

Bieloruskom predvlani otriasli nebývale veľké demonštrácie, ktoré vypukli po tom, ako Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov už šiestykrát zvíťazil v prezidentských voľbách. Opozícia a niektoré západné krajiny tvrdia, že výsledky boli sfalšované a že v skutočnosti vyhrala opozičná kandidátka Svjatlana Cichanouská. Bezpečnostné zložky brutálne potlačili protesty, desaťtisíce ľudí zatkli a tisíce ich zbili.

Najväčšie nezávislé médiá v krajine boli uzavreté a väčšina nezávislých novinárov krajinu opustila. Za mrežami je v súčasnosti 29 žurnalistov, ktorí čakajú na súd alebo si odpykávajú dlhé tresty, upozornila AP. Bieloruská ľudskoprávna organizácia Vjasna odhaduje, že v krajine je okolo 1 300 politických väzňov.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko is interviewed by The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Bielorusko je autoritársky štát, pripustil Lukašenko. Prízvukoval však, že nie je diktátor