Ikonický funkcionalistický obchodný dom v centre Bratislavy, známy ako Veľký Baťa, čaká po desaťročiach chátrania obroda. Budovu ešte v roku 2023 odkúpil Európsky parlament od skupiny JTRE. Rekonštrukcia by sa mala ukončiť do konca roka 2026, slávnostné otvorenie nového Európskeho domu je naplánované na prvý štvrťrok 2027. Bude v ňom sídliť Kancelária Európskeho parlamentu (EP) a Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku.
Veľký Baťa je najstarším obchodným domom v Bratislave. Jeho prezývka vznikla v reakcii na menšiu prevádzku spoločnosti Baťa na Obchodnej ulici. Bol postavený v roku 1931 a v čase svojho vzniku bol najväčším obchodným domom na Slovensku. Baťa v ňom kedysi predával topánky a neskôr bol sídlom rôznych prevádzok, od roku 2005 obchodného domu Alizé. Budova je pamiatkovo chránená a patrí medzi objekty zlínskej fukcionalistickej architektúry na Slovensku.

Z prenájmu do vlastného
Inštitúcie Európskej únie našli svoje definitívne sídlo po viac než dvoch desaťročiach prenajímania priestorov na Palisádach. Podľa zástupcov europarlamentu spĺňa budova Veľkého Baťu všetky požiadavky – od výbornej lokality, cez dopravnú dostupnosť až po veľkorysé vnútorné priestory a bezbariérovosť.
Podľa generálnej riaditeľky EP pre infraštruktúru a logistiku Leeny Linnusovej je kúpa budovy ekonomicky výhodnejším riešením. Výberu predchádzalo dôkladné hodnotenie osemnástich bratislavských budov. V poslednej fáze výberového procesu zostali v hre tri. Po ich dôkladnom zhodnotení bola vybraná práve historická budova Veľkého Baťu. Pozitívami v porovnaní so súčasným sídlom sú väčšie priestory pre rôzne aktivity a lepšia lokalita.

Centrum európskeho diania na Slovensku
Nový Európsky dom nebude len administratívne centrum. Jeho súčasťou sa stane aj verejnosti prístupné interaktívne centrum s názvom "Zažite Európu – Europa Experience", ktoré poskytne priestor na rôzne podujatia s európskou tematikou. Obyvatelia aj návštevníci Bratislavy si tu budú môcť vyskúšať prácu europoslancov v simulovaných rokovaniach, zúčastniť sa prednášok, workshopov či kultúrnych podujatí na európske témy. Zámerom je priblížiť fungovanie Európskej únie predovšetkým mladým ľuďom.
„Bude to priestor, kde sa Európa nebude len študovať, ale priamo zažívať,“ povedal vedúci Kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek. Európsky dom bude otvorený aj pre rôzne organizácie, ktoré budú realizovať aktivity týkajúce sa Únie.

Podzemné podlažie budovy bude podľa Sermeka slúžiť na simulácie rokovaní Európskeho parlamentu určené najmä pre školy. „Bude to urobené interaktívnou formou na legislatívne témy, ktoré by mohli byť zaujímavé pre mladých ľudí,“ skonštatoval.
Obnova „Veľkého Baťu“ sa uskutoční v súlade s požiadavkami pamiatkovej ochrany, pričom dôraz bude kladený aj na ekologické štandardy. Budova, ktorá svojho času reprezentovala moderné mestské nakupovanie, sa teraz stane miestom, kde bude Európa prítomná v každodennom živote Bratislavy.