Zoznam.sk testuje na webovom portáli topky.sk umelú inteligenciu v spravodajstve. Využitie technologických noviniek skúma aj mediálny dom News and Media Holding a tiež aj agentúra SITA.

Spolupráca s človekom

Tím zo spoločnosti Zoznam.sk vytvoril moderátorku Andreu, ktorá na videu pôsobí ako živá osoba, ale na prvé počutie je jasné, že ide o robota čítajúceho správy. Ako píše spoločnosť v tlačovej správe „za naším spravodajstvom stojí reálny človek, ktorý titulky jednotlivých článkov vybral.“

Príchod ChatGPT mení pravidlá hry a hoci sa možnosti použitia umelej inteligencie ešte stále len testujú, dôležitým faktom je to, že jazykový model dokáže vyprodukovať množstvo textu a informácií. Novinári však stále zostávajú hlavnými tvorcami obsahu. Podľa vydavateľstva im umelá inteligencia môže pomôcť zjednodušiť prácu napríklad lepším a rýchlejším spracovaním a analýzou veľkého množstva dát. 

,,Použitie umelej inteligencie na moderovanie spravodajstva je ďalším príkladom toho, ako sa technológie môžu použiť na zlepšenie a inováciu v rôznych oblastiach. Ide o významný krok smerom k budúcnosti a prispôsobeniu sa rýchlo meniacim sa potrebám a trendom v digitálnom svete,” uzatvára vydavateľstvo.  

Chybovosť sa dá riešiť

Téma umelej inteligencie a použitie v médiách je na stole aj v News and Media Holding (NMH). Skúmajú sa viaceré nástroje a do úvahy sa berie aj možná chybovosť, ktorá sa dá do veľkej miery riešiť. Mediálne.sk oslovilo Filipa Kadlečíka, ktorý zastrešuje tému umelej inteligencie vo vydavateľstve.

„V News and Media Holdingu aktívne pracujeme s nástrojmi umelej inteligencie, využívame ich nielen na prácu s textom, aktuálne skúmame v podstate všetky možnosti využitia,“ vraví Kadlečík a dodáva, že na umelú inteligenciu sa pozerajú aj optikou multimédií, napríklad audio výstupov či spracovania videa.  

„Hľadáme dokonca nových kolegov a kolegyne, ktorí nám pomôžu objaviť možnosti, ktoré umelá inteligencia médiám prináša. Ak vás táto téma zaujíma, určite si preštudujte tento inzerát,“ uzatvára Kadlečík. 

Videotím NMH využil umelú inteligenciu aj pri umeleckej tvorbe, z ktorej vzniklo aj video nižšie. Podľa nich ponúka umelá inteligencia široké spektrum nástrojov a algoritmov, ktoré pomáhajú tvorcom vytvárať diela, ktoré by inak neboli možné.

Silná potreba overovania faktov

„V horizonte cca dvoch - troch týždňov spustíme obdobné riešenie krátkych správ na portáli sita.sk,“ avizuje Ivan Sámel, zástupca generálneho riaditeľa z agentúry SITA. 

Aj keď vie byť umelá inteligencia nápomocná, podľa jeho slov nedokáže nahradiť prácu reportéra v teréne, kritické myslenie či reakciu na aktuálne dianie. Na druhej strane ocenil jej podiel pri hľadaní dodatočných informácií, rešeršoch či pri príprave tém rozhovorov a tvorbe ilustračných obrázkov. 

Internet však vie ponúknuť aj nepravdivé informácie. Podľa Sámela by preto mal akýkoľvek výstup umelej inteligencie, ktorý má byť použitý pri tvorbe článku, podliehať overovaniu faktov a zodpovednosť za to preberie konkrétny človek. 

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Zlatý středník
Neprehliadnite

Do súťaže Zlatý středník prišlo viac ako 650 prihlášok, zvýšil sa aj záujem zo Slovenska