Obyvateľov indonézskeho letoviska Bali poburuje správanie turistov, ktorí na motorkách porušujú dopravné predpisy a fotia sa nahí na pamätných miestach. Z ostrova bola nedávno deportovaná Ruska, ktorá pózovala vyzlečená pri 700 rokov starom posvätnom strome. Kvôli rastúcemu počtu podobných incidentov dosahuje napätie medzi zahraničnými influencermi a miestnymi do bodu varu, napísal denník The Guardian.

Obľúbená kulisa influencerov

Bali, kedysi známe ako raj pohodových surferov, sa v posledných rokoch stalo obľúbenou kulisou pre influencerov, ktorí chcú propagovať svoj dokonalý životný štýl. Ulice miest, ako je Canggu a Ubud, teraz lemujú estetické kaviarne a bohémske obchody s oblečením, ktoré sú považované za ideálne prostredie na prilákanie lajkov na instragrame a tiktoku.

Ostrov mesačne navštívi viac ako 300-tisíc ľudí. Vedľajším produktom zvýšeného cestovného ruchu je väčšia prevádzka, výstavba a znečistenie. Meniaca sa dynamika spolu s nedostatkom rešpektu k hinduistickej kultúre a viere na Bali, ktorú niektorí prejavujú, miestna nútia k akcii.

Krátkodobé „podnikateľské alebo turistické“ víza stoja asi tri milióny rupií a umožňujú turistom, aby v krajine zotrvali po dobu šesť mesiacov. Slúžia tiež ale ako štrbina pre tisíce digitálnych nomádov, ktorí sa v krajine usadili bez toho, aby tu platili dane.

Kritika za nepatričné správanie

Pribúdajú tiež prípady, kedy sa turisti dostávajú pod paľbu kritiky za svoje správanie. Pár českých turistov v roku 2019 podstúpil očistný obrad po tom, čo sa dopustil znesvätenia, keď muž pokropil svojej partnerke nahé pozadie „pre šťastie" posvätnou vodou vyvierajúcou v komplexe hinduistického chrámu. Túto ceremóniu absolvovala kvôli podobnému činu aj jedna ruská influencerka v roku 2022 a v rovnakom roku úrady zasiahli po tom, čo kanadský herec Jeffrey Craigen natočil, ako nahý predvádza obradný tanec haka na balijskom vrchu Batur.

Správanie niektorých turistov dalo vzniknúť účtom na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú monitorovaniu influencerov na Bali. Často zdieľajú bezohľadné konanie niektorých návštevníkov a odhaľujú cudzincov, ktorí na ostrove pracujú nelegálne. Zároveň vyzývajú úrady, aby zakročili. Tieto účty bývajú populárne medzi miestnymi a pod ich príspevkami sa množia komentáre frustrovaných ostrovanov. Bali preto okrem iného plánuje turistom zakázať prenajímanie motoriek, a to kvôli opakovanému nedodržiavaniu predpisov.

Problémy na pracovnom trhu

Problémom je tiež súperenie na pracovnom trhu. Podľa 33-ročného Ketuta Widiartawana cudzinci súťažia s miestnymi a niekedy to robia bez patričných pracovných povolení. „Nie je problém, keď si tu urobíte firmu, je dobre, že zamestnávate miestnych, ale niektorí to nerobia správnym spôsobom," povedal.

Aj napriek rastúcemu napätiu Ketut hovorí, že situácia sa týka malého počtu návštevníkov. „Všetci turisti, ktorí sem prichádzajú, nie sú takí. Jazdí sem aj veľa milých ľudí, ktorí podporujú lokálne podniky," povedal a vyzval miestnych obyvateľov aj cudzincov, aby sa navzájom rešpektovali.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Na snímke viceprezidentka Európskej komisie (EK) Věra Jourová počas Medzinárodnej konferencie o slobode médií Media Freedom v Bratislave v pondelok 20. februára 2023. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Eurokomisárka Jourová sa kvôli ruskej propagande necíti na Twitteri dobre