Ukrajina ponúka možnosť virtuálne nahliadnuť do miest v Kyjevskej oblasti ťažko zasiahnutých ruskou vojenskou agresiou v krajine. On-line múzeum pripomínajúce konflikt možno nájsť na turistickom portáli Kyjevskej oblasti, ktorá ho pred časom spustila v spolupráci s projektom nazvaným Vojna je blízko. Na webe je možné si v 3D prezrieť dôsledky ruskej invázie v mestách Buča, Irpiň, Hostomel, Boroďanka, Stojanka a Horenka.

Masové hroby

Mestá a dediny v Kyjevskej oblasti boli medzi prvými na Ukrajine, ktoré tento rok vo februári pocítili ruskú vojenskú agresiu. Časť regiónu obsadili hneď v prvých dňoch invázie ruské okupačné vojská, stiahli sa odtiaľto zhruba na začiatku apríla. Po oslobodení obcí svet šokovali informácie o masakrom civilistov ruskými vojakmi a o masových hroboch. Moskva zodpovednosť poprela.

,,Zaznamenávame deštrukciu, aby sme si zapamätali a ukázali našim potomkom, čo nás stojí náš boj za slobodu a nezávislosť," uvádzajú autori stránok. ,,Sme si istí, že po víťazstve všetko obnovíme a Kyjevská oblasť sa opäť stane miestom na život, kde každý bude chcieť mať dom, venovať sa aktívnej turistike... Ale nikdy nebudeme môcť zabudnúť, čo sa stalo," dodávajú s tým, že práve preto vytvorili virtuálne múzeum.

Zabíjanie civilistov

Ukrajinská polícia od začiatku ruskej agresie eviduje cez 12 000 zabitých civilistov, len v Kyjevskej oblasti ich napočítala na 1 500. Nedávno tam úrady objavili ďalší masový hrob, v ktorom sa podľa polície nachádzalo sedem zavraždených civilistov, ktorí boli predtým mučení.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Mountain View - Na archívnej snímke z 24. septembra 2019 nápis Google na budove v americkom Mountain View. Americké ministerstvo spravodlivosti a 11 federálnych štátov podalo protimonopolnú žalobu na Google. Koncern obviňujú z toho, že za zneužíva svoje monopolné postavenie na trhu, aby potlačil konkurenciu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Sept. 24, 2019, file photo a sign is shown on a Google building at their campus in Mountain View, Calif.  The Justice Department is expected to file a lawsui
Neprehliadnite

Ruská divízia americkej internetovej firmy Google vyhlásila bankrot