Afganské vládnuce radikálne hnutie Taliban si začalo pre svoje twitterové účty nakupovať ikony, ktoré sa na platforme zobrazujú za názvom profilu a predtým signalizovali, že ide o „aktívny a overený účet významný pre verejný záujem", píše web stanica BBC.

Platená služba Twitteru

Potom, čo Twitter kúpil miliardár Elon Musk, začala platforma ponúkať platenú službu Twitter Blue, ktorá umožňuje používateľom, aby si predtým výsadné modré ikony so zaškrtávacím znamienkom kúpili.

Profily so symbolom majú teraz najmenej štyria význační podporovatelia hnutia a dvaja jeho predstavitelia: riaditeľ talibanského odboru „pre prístup k informáciám" Hedajatulláh Hedájat a riaditeľ ministerského odboru pre dohľad nad médiami Abdul Hak Hammád. Ich účty majú 187 000, respektíve 170 000 sledujúcich.

Porušovanie ľudských práv

Hnutie Taliban, ktoré sa dostalo v Afganistane znovu k moci v lete 2021, čelí medzinárodnej kritike predovšetkým kvôli porušovaniu ľudských práv, a to najmä u žien a dievčat. Tým obmedzil napríklad prístup k vzdelaniu alebo do zamestnania.

Na konci minulého roka im zakázal pracovať v humanitárnych organizáciách. Mnoho mimovládnych organizácií kvôli tomu pozastavilo svoju činnosť v tejto chudobnej ázijskej krajine.

Väčšia viditeľnosť

Služba Twitter Blue bola na platformu uvedená v decembri a stojí 8 dolárov mesačne, zvýšenú sadzbu na 11 dolárov majú používatelia aplikácie Twitter na zariadeniach Apple.

Okrem modrej ikony majú odberatelia služby na sieti väčšiu viditeľnosť vo vyhľadávaniach, zmienkach a odpovediach na príspevky. Pred zavedením Twitter Blue nemal žiadny z pozorovaných účtov Talibanu modrú ikonu, píše BBC.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Pavol Pavlík
Neprehliadnite

RTVS mení riaditeľa sekcie nových médií, Matúša Miklošíka vystrieda Pavol Pavlík