Kontrola rodičov a psychický vývoj dieťaťa
Čo si myslíte o filtroch, ktoré ponúka napríklad Instagram?
Filtre sú veľmi dobrý pomocník, ale veľmi zle pôsobia na vyvíjajúcich sa mladých ľudí. Bohužiaľ, my sme spoločnosť momentálne postavená na kráse a dokonalosti, obrovských výkonoch.
V tomto prípade by sa mali zamyslieť aj rodičia, pretože ide o to, aké hodnoty deti majú. Žijeme v dobe, v ktorej máme veľmi posunuté hodnoty. Hodnoty sú to, čo sa nedá veľmi merať, hodnoty možno len zažívať a prežívať. Keď má rodina správne nastavený hodnotový systém – hovoríme o literatúre, umení, športe... to je krása, keď pozerám na nejaký športový výkon! Krása nie sú napichané pery, štíhla postava a umelé prsia. Krása je úplne o niečom inom. Toto je umelá krása, ktorou si ženy potrebujú pomôcť.
Poznám kopu dievčat, ktoré skončili na psychiatrii a spôsobila to ich matka, lebo mama bola tá, ktorá chcela byť najmladšia, najkrajšia, najlepšie vyzerajúca. Samotná matka pôsobila ako deformujúci činiteľ. Starnúť sa dá krásne a aj žiť sa dá krásne. Skúsme naučiť deti žiť život, ktorý bude plnohodnotný, z ktorého niečo budú mať, a naučiť ich hľadať krásu niekde úplne inde ako len v ľudskom tele.
V rodinách by sme si mali vysvetľovať hodnotu krásy, čo je krása, o čom je, lebo deti sú ovplyvnené časopismi, titulnými stránkami, sociálnymi sieťami...
Myslíte si, že sociálne siete majú výrazný vplyv na psychický vývoj mládeže?
Majú veľmi silný vplyv na vývoj dieťaťa, preto by som rada apelovala na rodičov, aby sledovali zmeny správania u detí, zmeny správania k mobilom/počítačom, na ktorých sledujú sociálne siete. Sociálne siete môžu dokonca u detí spôsobovať poruchy príjmu potravy i spánku.
Myslíte si, že by mali rodičia viac kontrolovať aktivitu detí vo virtuálnom priestore?
Vidím to ako problém, s ktorým bojujú pedagógovia v škole, psychológovia i rodičia. Je veľmi ťažké kontrolovať, kde sa dieťa pohybuje. Preto je dôležité, aby sme chodili s otvorenými očami i ušami, aby sme počúvali a sledovali, ako deti reagujú, či sú podráždené, či majú nejaké neurotické problémy alebo niečo podobné, aby sme vedeli rýchlo zakročiť.
Je potrebné dôverovať, ale kontrolovať, to je nesmierne dôležité, hlavne teraz, keď vidíme, že deti sa utiekajú skôr k sociálnym sieťam ako k bežnej komunikácii. Máme množstvo detí, ktoré nevedia odpovedať na základnú otázku. Keď sa dieťaťa opýtate niečo, nevie odpovedať, pretože sa musí pozerať do telefónu.
Majú veľa priateľov v rámci sociálnych sietí, ale nemajú žiadneho kamaráta, s ktorým by niekam išli, s ktorým by sa zabavili a "face to face" komunikovali
Ktorá zo sociálnych sietí je podľa vás najnebezpečnejšia?
Myslím si, že najnebezpečnejšou sociálnou sieťou je TikTok, tam sú naozaj často šialenstvá, potom Instagram, ktorý ponúka tie nešťastné filtre, a následne Facebook. Sociálne siete vnímam ako nebezpečie najmä pre labilnejšie deti, ktoré nemajú doma pevné zázemie. Je šialené, čo všetko dokážu deti urobiť. Majú pocit, že je to ich jediný svet, ktorý existuje, nemajú akoby poňatie o reálnom.
Platforma TikTok je nebezpečná najmä výzvami, ktoré sa ňou šíria. Obvykle ide o video, ktoré zobrazuje aktivitu, ktorú následne opakujú často až statisíce používateľov. Poznáte najznámejšie TikTok výzvy? Z tých šialenstiev budete zdesení.
TikTok výzvy doslova zatienili deťom a tínedžerom zdravý rozum. Pre to, aby sa cítili dôležito, zaujímavo a spolupatrične, sú naozaj schopní spraviť čokoľvek. Medzi najšialenejšie výzvy sociálnej siete možno zaradiť napríklad lízanie záchodovej misy v lietadle, zhltnutie celého balenia antihistaminík, až dokým nemá používateľ halucinácie, škrtenie až do odpadnutia, pocikanie si nohavíc či blackout challenge, ktorá spôsobuje ošiaľ už asi rok. Jej cieľom je odpadnúť vlastným pričinením a video potom zverejniť na sociálnej sieti. Pre mnohých sa táto výzva stala osudnou.
V uplynulých týždňoch sa rozmohla nová výzva chapstick challenge, ktorá mladých ľudí nabáda k tomu, aby si vzali vlastný život. Výzva spočíva v tom, aby si používateľ kúpil balzam na pery a používal ho zakaždým, keď sa mu prihodí nejaká nepríjemnosť, a keď sa mu balzam minie, má si siahnuť na život.
Ďalšou nezmyselnou novinkou je výzva sleepy chicken. Ľudia si pripravujú kuracie mäso so sirupom proti kašľu, ktorý má sedatívne účinky. V koncentrovanej forme môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Výziev je skutočne mnoho a jedna je viac šialená ako druhá. Hoci videá čelia pretrvávajúcej kritike, stále majú milióny vzhliadnutí a ani výzvy neklesajú na popularite.