Komisár americkej Federálnej komisie pre komunikáciu (FCC) Brendan Carr tvrdí, že sociálna sieť TikTok predstavuje nebezpečenstvo. Žiada, aby ju spoločnosti Google a Apple vyradili zo svojich aplikačných obchodov, píše portál e15.cz.

Barančie rúcho

„Tik Tok nie je len ďalší z radu videoaplikácií. To je barančie rúcho. Zberajú množstvá citlivých dát a nové reporty ukazujú, že k nim má prístup Peking,“ napísal Carr na Twitteri.

Komisár tvrdí, že okrem toho TikTok porušuje interné pravidlá spomínaných spoločností. „TikTok je vlastnený pekinskou spoločnosťou ByteDance – organizáciou, ktorá je viazaná na Komunistickú stranu Číny a čínske právo od nej vyžaduje, aby vyhovela požiadavkám Číny na výzvednú činnosť,“ napísal Carr.

Prístup k osobným údajom

Jeho vyjadrenie je reakciou na informáciu, že zamestnanci Tik Toku v Číne opakovane pristupovali k údajom amerických používateľov sociálnej siete, ktorú nedávno zverejnil server BuzzFeed News. Sociálna sieť označila správu servera za zavádzajúcu. Uviedol, že jeho „zamestnanci mimo USA môžu k dátam amerických užívateľov pristupovať iba za stanovených podmienok a za prísnej kontroly.“

Pred dvoma rokmi vydal podobné tvrdenie aj bývalý americký prezident Donald Trump. TikTok označil za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Na jeho zrušenie však nemal právomoci rovnako, ako ich tentokrát nemá ani Carr, ani celá FCC. Komisárova výzva je preto len symbolická. Google a Apple na ňu zatiaľ nereagovali.

Ďalšie dôležité správy

SAN ANSELMO, CALIFORNIA - NOVEMBER 01: In this photo illustration, the Tik Tok app is displayed on an Apple iPhone on November 01, 2019 in San Anselmo, California. The Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS) has started a national security investigation of social media app TikTok after Beijing ByteDance Technology Co acquired U.S. social media app Musical.ly for $1 billion. (Photo Illustration by Justin Sullivan/Getty Images)
Neprehliadnite

TikTok sa zaviazal k ochrane detí a mládeže pred škodlivým obsahom