Slovensko má novú úpravu štátnej hymny. No namiesto oficiálneho zverejnenia, ako ministerstvo kultúry sľúbilo ešte koncom roka, si hymna stále žije svojím životom na súkromnom YouTube kanáli hudobníka Oskara Rózsu. Tento nezvyčajný krok vyvoláva množstvo otázok – od efektívnosti štátnej správy až po možnosti zisku autora na platforme.

Chýbajúca transparentnosť

Ministerstvo kultúry malo novú úpravu hymny pripravenú už v decembri minulého roka. „Nová verzia bude prístupná na weboch ministerstva kultúry a ministerstva vnútra, odkiaľ si ich inštitúcie a občania budú môcť bezplatne stiahnuť na použitie,“ informovala ešte koncom roka hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská.

Keď sa však o jej zverejnenie začali zaujímať médiá, rezort namiesto oficiálnych nahrávok poslal odkazy na štyri verzie hymny na YouTube kanál Oskara Rózsu. „Zo stanoviska rezortu kultúry vyplýva, že ešte nevedia, kedy novú úpravu riadne zverejnia. Ani ministerstvo vnútra ňou ešte nedisponuje,“ uviedla TV Markíza v reportáži.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa tvnoviny.sk (@tvnoviny.sk)

Podľa odborníkov je takýto postup neštandardný. „Je to mimoriadne neštandardné a absolútne prekvapivé až bizarné,“ vyjadril sa pre TV Markíza advokát Tomáš Kamenec. Fakt, že samotné ministerstvo kultúry ani ministerstvo vnútra momentálne nedisponujú oficiálnou verziou hymny, podčiarkuje chaos, ktorý celý proces sprevádza.

Publikovanie na YouTube umožňuje speňažovanie obsahu na základe počtu zobrazení. Jeho autor môže získavať podiel z reklám, ktoré sa pri videu zobrazia. Otázkou teda zostáva, či Rózsova verzia hymny slúži len na umelecké účely, alebo aj ako zdroj príjmu.

Podľa známeho YouTubera Petra Altofa by zisk z takého videa mohol byť zaujímavý, ak ho zhliadne veľký počet ľudí. TV Markíza upozorňuje, že zo stanoviska rezortu kultúry vyplýva, že ešte nevedia, kedy novú úpravu riadne zverejnia. Ani ministerstvo vnútra ňou ešte nedisponuje.

Prítomnosť štátneho symbolu na súkromnej platforme vyvoláva pochybnosti. Mnohí sa pýtajú, prečo nemá štát kontrolu nad zverejnením oficiálnej nahrávky, aby bola dostupná všetkým občanom a inštitúciám. Aktuálne sa hymna javí takmer ako „súkromný majetok“ jedného umelca. Slovensko naďalej čaká, kým hymna nájde svoje miesto medzi oficiálnymi dokumentmi – verejne dostupná pre všetkých.

Nová alebo stará verzia?

Staršie úpravy štátnej hymny SR je podľa vyjadrenia ministerstva kultúry možné naďalej používať. „Postupne sa bude zavádzať nová verzia, pričom presný časový horizont nie je stanovený. Odhaduje sa, že to bude do troch až štyroch mesiacov,“ upresnila koncom roka Bačinská s tým, že použitie staršej verzie nebude sankcionované.

Potvrdila tiež, že i novú verziu budú môcť na podujatiach, napríklad pred hokejovými či futbalovými zápasmi, interpretovať speváci a hudobníci tak, ako to bolo doposiaľ. „Na tento variant je pripravená aj špeciálna verzia novej úpravy štátnej hymny, ktorú možno použiť ako hudobný podklad,“ ozrejmila Bačinská.

Na snímke je Martina Šimkovičová na oslavách strany Smer - SD pri príležitosti 25. výročia založenia strany.
Neprehliadnite

Nová verzia hymny zaznie prvýkrát na Nový rok. Dokedy sa budú môcť používať staršie úpravy?

Štafetový protest za slobodnú kultúru. Slovenská kultúrna pochodeň, ktorá predtým prešla 22 slovenských miest zavítala do Bratislavy. Platforma Otvorená kultúra zorganizovala pochod od ministerstva kultúry na Námestie Slobody, kde vystúpilo viacero hudobných interpretov. Na snímke je Pavol Habera.
Neprehliadnite

Kritika Haberu: Chmelár vytiahol Mečiara, Rózsa ho označil za celoživotného protežanta

Zľava: Lukáš Machala, Oskar Rózsa a Daniel Bombic v Londýne,
Neprehliadnite

Zalezte, nie je pre vás, odkazuje kritikom Rózsa. Jeho nový aranžmán hymny vyvoláva vášne

Diskusná relácia “Karty na stôl”, ktorej hosťom bol Oskar Rózsa multiinštrumentalista.
Neprehliadnite

Rózsa čelí útokom za úpravu hymny: Skúšajú na mňa čiernu mágiu aj voodoo, tvrdí hudobník

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

TOP prešľapy roka 2024: Útoky na novinárov, bizarné konšpirácie aj otvorené vulgarizmy

Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) počas tlačovej konferencie na tému aktuálna situácia v súvislosti so Slovenskou národnou galériou. V Bratislave 17. septembra 2024. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Hymna v novom šate: Šimkovičová prezradila dátum premiéry, je zvedavá na reakcie