Slovensko má novú úpravu štátnej hymny. No namiesto oficiálneho zverejnenia, ako ministerstvo kultúry sľúbilo ešte koncom roka, si hymna stále žije svojím životom na súkromnom YouTube kanáli hudobníka Oskara Rózsu. Tento nezvyčajný krok vyvoláva množstvo otázok – od efektívnosti štátnej správy až po možnosti zisku autora na platforme.
Chýbajúca transparentnosť
Ministerstvo kultúry malo novú úpravu hymny pripravenú už v decembri minulého roka. „Nová verzia bude prístupná na weboch ministerstva kultúry a ministerstva vnútra, odkiaľ si ich inštitúcie a občania budú môcť bezplatne stiahnuť na použitie,“ informovala ešte koncom roka hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská.
Keď sa však o jej zverejnenie začali zaujímať médiá, rezort namiesto oficiálnych nahrávok poslal odkazy na štyri verzie hymny na YouTube kanál Oskara Rózsu. „Zo stanoviska rezortu kultúry vyplýva, že ešte nevedia, kedy novú úpravu riadne zverejnia. Ani ministerstvo vnútra ňou ešte nedisponuje,“ uviedla TV Markíza v reportáži.
Podľa odborníkov je takýto postup neštandardný. „Je to mimoriadne neštandardné a absolútne prekvapivé až bizarné,“ vyjadril sa pre TV Markíza advokát Tomáš Kamenec. Fakt, že samotné ministerstvo kultúry ani ministerstvo vnútra momentálne nedisponujú oficiálnou verziou hymny, podčiarkuje chaos, ktorý celý proces sprevádza.
Publikovanie na YouTube umožňuje speňažovanie obsahu na základe počtu zobrazení. Jeho autor môže získavať podiel z reklám, ktoré sa pri videu zobrazia. Otázkou teda zostáva, či Rózsova verzia hymny slúži len na umelecké účely, alebo aj ako zdroj príjmu.
Podľa známeho YouTubera Petra Altofa by zisk z takého videa mohol byť zaujímavý, ak ho zhliadne veľký počet ľudí. TV Markíza upozorňuje, že zo stanoviska rezortu kultúry vyplýva, že ešte nevedia, kedy novú úpravu riadne zverejnia. Ani ministerstvo vnútra ňou ešte nedisponuje.
Prítomnosť štátneho symbolu na súkromnej platforme vyvoláva pochybnosti. Mnohí sa pýtajú, prečo nemá štát kontrolu nad zverejnením oficiálnej nahrávky, aby bola dostupná všetkým občanom a inštitúciám. Aktuálne sa hymna javí takmer ako „súkromný majetok“ jedného umelca. Slovensko naďalej čaká, kým hymna nájde svoje miesto medzi oficiálnymi dokumentmi – verejne dostupná pre všetkých.
Nová alebo stará verzia?
Staršie úpravy štátnej hymny SR je podľa vyjadrenia ministerstva kultúry možné naďalej používať. „Postupne sa bude zavádzať nová verzia, pričom presný časový horizont nie je stanovený. Odhaduje sa, že to bude do troch až štyroch mesiacov,“ upresnila koncom roka Bačinská s tým, že použitie staršej verzie nebude sankcionované.
Potvrdila tiež, že i novú verziu budú môcť na podujatiach, napríklad pred hokejovými či futbalovými zápasmi, interpretovať speváci a hudobníci tak, ako to bolo doposiaľ. „Na tento variant je pripravená aj špeciálna verzia novej úpravy štátnej hymny, ktorú možno použiť ako hudobný podklad,“ ozrejmila Bačinská.