Ministerstvo kultúry SR zaplatí za nový hudobný aranžmán štátnej hymny 46 500 eur. Táto suma zahŕňa 20-tisíc eur ako autorskú odmenu pre hudobníka Oskara Rózsu a 26 500 eur na produkciu zvukového záznamu.
Celková suma za nové prevedenie hymny sa vyšplhá zrejme vyššie. „V odmene nie sú zahrnuté odmeny pre hudobníkov a spevákov, ktorí podajú umelecké výkony pri nahrávaní nového zvukového záznamu diela,“ píše sa v zmluve. Za spoločnosťou orchestral s.r.o. stojí hudobník Oskar Rózsa.
Kritika a kontroverzné vyjadrenia
Hudobník Oskar Rózsa, ktorý je zodpovedný za nový aranžmán hymny, čelí kritike nielen za vysoké náklady, ale aj za svoje ostré vyjadrenia. V nedávno zverejnenom videu odkazuje kritikom, že hymna „nie je pre nich“.
Hudobník to uviedol po tom, čo v Londýne spoločne so šéfom služobného úradu ministerstva kultúry Lukášom Machalom navštívil Daniela Bombica, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače za extrémizmus aj kyberšikanu. Informujú o tom denníky Aktuality a SME.
Bombic zverejnil video, v ktorom Rózsa komentuje svoj postoj k hymne. „Ja tú hymnu nerobím pre vás,“ reagoval Rózsa na kritikov. „Vy ste stále nepochopili, že to nie je vaša hymna. To je hymna pre úplne inú skupinu ľudí. A verte, že je ich podstatne, niekoľkonásobne viac, ako je vás. Bez ohľadu na to, ako hlasno škriekate. Váš čas sa radikálne kráti. Tak, prosím, zalezte do vašich dier,“ vyhlásil. Kritikom odkazuje, aby počúvali svoju „dúhovú“ či „liberálnu“ hudbu.
Rózsove vyjadrenia vzbudili pobúrenie na sociálnych sieťach a odsúdili ich viacerí politici vrátane predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. „Štátna hymna patrí všetkým občanom Slovenskej republiky. Rózsove slová považujem za neprijateľné znevažovanie tohto symbolu,“ vyhlásil Šimečka.
Ministerka označuje projekt za ambiciózny
Hudobníci majú dielo podľa zmluvy odovzdať do 15. decembra, premiéru má mať nová štátna hymna 1. januára 2025. Do melódie a textu zasahovať nebudú, zmení sa hudobný aranžmán piesne. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) sa osobne zúčastnila na nahrávaní. Ako sa pred časom vyjadrila, podľa nej ide o ambiciózny projekt.
„Hudobná úprava štátnej hymny sa vytvorí pre vokálne alebo vokálno-inštrumentálne obsadenie s cieľom zvukového i reprodukčného ideálu, ktorý bude charakteristický pre významné príležitosti. Dielo sa vytvorí vo forme partitúry a zvukovej nahrávky v spievanej verzii i v inštrumentálnej verzii, a to vo forme inštrumentálnej orchestrálnej hudby nahratej na inom nástroji alebo v kombinácii nástrojov, ako aj v origináli nahratej symfonickým orchestrom,“ píše sa v zmluve.
Štátnu hymnu Slovenskej republiky tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matúšku z roku 1844 s názvom Nad Tatrou sa blýska. Nový hudobný aranžmán má byť dostupný vo vokálnej i inštrumentálnej podobe, pričom autorské práva k zvukovému záznamu bude vlastniť ministerstvo kultúry.
Napriek snahám o modernizáciu je jasné, že tento projekt nebude prijatý jednohlasne. Debaty o nákladoch, umeleckej hodnote i verejných vyjadreniach zainteresovaných aktérov pravdepodobne neustanú ani po jej oficiálnom predstavení.

Ministerstvo kultúry mení podmienky podpory tvorcov. Zmeny sa dotknú tvorby pre deti

Striktné pravidlá v jazykovom zákone: Bude ministerstvo pokutovať texty s pravopisnými chybami?

Rada STVR je v patovej situácii. Podľa SNS blokuje voľbu členov Hlas, Smer problém nevidí

Rázny krok STVR: Štrajkový výbor už nie je partnerom na diskusiu
