Slovenský hudobník Oskar Rózsa sa stal v posledných dňoch stredobodom kontroverzií. Dôvodom je jeho úprava slovenskej štátnej hymny, ktorá vyvolala ostré reakcie časti verejnosti. Na sociálnych sieťach dokonca tvrdí, že čelí pokusom o čiernu mágiu.

Kritika za hymnu a sporné okolnosti

Rózsa zodpovedal za hudobnú úpravu slovenskej hymny, ktorej realizácia stála rezort kultúry 46 500 eur. Tento krok spustil vlnu kritiky, a to nielen pre samotnú úpravu, ale aj pre spôsob, akým bola oznámená. Verejnosť vníma ako problematické, že zmena bola komunikovaná bez predchádzajúcej diskusie, navyše v čase konsolidácie verejných financií.

Spolu s Rózsom sa pod paľbou kritiky ocitla aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová a šéf služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala. Hudobník priznal, že negatívne reakcie ho zasiahli. „Deväťdesiatosem percent reakcií je vulgárnych, agresívnych, hysterických a výhražných,“ napísal na Telegrame.

Pre pár dňami vyvolal Rózsa búrlivé reakcie, keď vo videu odkázal kritikom, že hymna „nie je pre nich“. Hudobník to uviedol po tom, čo v Londýne spoločne s Lukášom Machalom navštívili Daniela Bombica. Ten zverejnil video, v ktorom Rózsa reagoval na kritikov. „Vy ste stále nepochopili, že to nie je vaša hymna. To je hymna pre úplne inú skupinu ľudí. A verte, že je ich podstatne, niekoľkonásobne viac, ako je vás. Bez ohľadu na to, ako hlasno škriekate. Váš čas sa radikálne kráti. Tak, prosím, zalezte do vašich dier,“ vyhlásil.

Zľava: Lukáš Machala, Oskar Rózsa a Daniel Bombic v Londýne,
Neprehliadnite

Zalezte, nie je pre vás, odkazuje kritikom Rózsa. Jeho nový aranžmán hymny vyvoláva vášne

Pokusy o prekliatie?

Tým sa to však neskončilo a Rózsa prišiel s ešte bizarnejšími vyjadreniami o čarodejníctve a čiernej mágii, ku ktorej sa podľa neho niektorí jeho odporcovia uchýlili na znak nesúhlasu. „Odkaz a dobrá rada pre tých expertov a expertky, čo skúšajú na mňa black magic, voodoo, witchcraft a podobné s*ačky: Buďte fakt opatrní – spätný impulz odstavil aj takých frajerov, ako bol Stanislas De Guaita,“ uviedol na Telegrame a varoval, že preklínanie nemusí mať vždy očakávaný účinok.

Kto bol Stanislas De Guaita?

Stanislas De Guaita bol v19. storočí uznávaný básnik, mystik a významná osobnosť okultizmu. Preslávil sa prácami o ezoterike, kabale a hermetizme. Jeho predčasná smrť vo veku 36 rokov viedla k špekuláciám o spojení s čarodejníctvom, no historici poukazujú na predávkovanie heroínom ako pravdepodobnú príčinu.

Hudobník Marek Brezovský, ktorého dielo po jeho predčasnej smrti Rózsa dokončil a prezentoval na množstve koncertov, zomrel tiež v dôsledku užívania drog v mladom veku ako 20-ročný. Táto paralela môže naznačovať Rózsov hlbší pohľad na tragické osudy umelcov.

Hudobník, ktorý rozdeľuje

Oskar Rózsa sa preslávil ako talentovaný skladateľ a producent, no jeho aktuálne kroky a vyjadrenia vzbudzujú rozporuplné reakcie. Už v minulosti sa opakovane zviditeľnil šírením kontroverzných a dezinformačných naratívov, napríklad počas pandémie Covid-19.

Jeho vyjadrenia a postoje, či už k úprave hymny alebo širším spoločenským otázkam, naďalej polarizujú verejnosť. Napriek tomu, že jeho hudobné dielo je rešpektované, jeho angažovanie sa vo verejnom priestore dokazuje, že umelecká tvorba a názory nemusia ísť vždy ruka v ruke so všeobecným prijatím.