Rok 2024 sa do dejín Slovenska nezapíše len politickými turbulenciami, ale aj výrazným zhrubnutím verejnej komunikácie. Pozreli sme sa na najvýraznejšie prešľapy, ktoré nastavovali zrkadlo stavu politickej a kultúrnej diskusie na Slovensku.

Blaha útočil na RTVS: Mediálny hnoj a novinárska žumpa

Začiatok roka sa niesol v snahách o zmenu vedenia vtedajšej RTVS, ktorý vláda obhajovala ako krok k väčšej objektivite verejnoprávnej inštitúcie. Napätie medzi politikmi a telerozhlasom narastalo. Verejnosť bola v názore na budúcnosť tohto kľúčového média rozdelená a k upokojeniu situácie neprispeli ani vyjadrenia politikov, ktoré neraz prekračovali hranice slušnej komunikácie.

Za všetky spomeňme slová vtedajšieho podpredseda parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý na sociálnej sieti ostro zaútočil na vedenie a moderátorov. RTVS prirovnal k „mediálnemu hnoju“ a moderátorov k „novinárskej žumpe“.

Blahovu kritiku vyvolala politická diskusia O 5 minút 12. Prekážal mu spôsob, akým moderátorka Marta Jančkárová viedla reláciu, pričom ju v statuse urážal a spochybňoval jej profesionalitu. Jeho animozita voči Jančkárovej pretrvávala už od minulého roka, keď mu v Sobotných dialógoch neumožnila bez ohlásenia nahradiť iného poslanca. Tento incident vyústil do nenávistných útokov na moderátorku, ktorá bola istý čas pod policajnou ochranou.

Blaha sa svojou kritikou RTVS zaradil po bok premiéra Roberta Fica a podpredsedu parlamentu Andreja Danka, ktorí zdôraznili potrebu zmien verejnoprávnej inštitúcie. Podľa ich vyjadrení RTVS stratila objektivitu a verejnoprávnosť. „Zmeny v RTVS musia byť najvyššou prioritou vlády,“ uviedol Blaha. RTVS sa napokon novým zákonom zmenila od 1. júla na STVR.

Fico: Osočovanie novinárov aj kritika z vlastných radov

Premiér Fico vyhlásil boj proti vybraným médiám ešte na jeseň minulého roka po parlamentných voľbách. Týkali sa viacerých významných médií, vrátane televízie Markíza, Denníka N, Sme a Aktualít. Tieto médiá označil za „nepriateľské“ a obvinil ich z neobjektívneho spravodajstva, ktoré podľa neho viac pripomína politickú agitáciu než žurnalistiku.

Začiatkom októbra na tlačovej konferencii kritizoval stav médií a súčasný stav označil za mediálny bordel, kde si novinári robia čo chcú a nenesú za to žiadnu zodpovednosť. „Vytvárate obraz, že toto je vláda debilov a idiotov, ktorí nevedia, čo majú robiť,“ povedal Fico. Obvinil najmä novinárov z Denníka N, Sme a Aktualít. „Ste išli proti nám ako krvilační bastardi. Ste posadnutí diablom. Keď nás vidíte, tak začnete tancovať tanec haka, aby ste si povedali, že ako ich teraz podrežeme. Veď sa spamätajte,“ povedal premiér a opäť zopakoval, že novinári a médiá sú spoluvinníkmi atentátu.

Na ďalšej tlačovej konferencii o zmenách v DPH vyhlásil, že s novinármi sa nemá zmysel baviť. „Klamete, zavádzate, strašíte, spôsobujete štátu škody, lebo aj zníženie spotreby je škoda pre štát,“ povedal s tým, že útokom od novinárov sa budú brániť spôsobom, aký uznajú za vhodný.

V parlamente po schválení rozpočtu médiá obviňoval zo zavádzania v súvislosti s dianím v koalícii. „Prestaňte zavádzať slovenskú verejnosť. Do riti, prestaňte s tým a nebudem ďalej hrešiť, lebo škodíte tejto krajine,“ vyhlásil. Nesúhlas v premiérovým štýlom komunikácie vyjadril člen koaličného Hlasu Samuel Migaľ. „Nemôžem sa stotožniť s formou kritiky médií, ktorú zvolil premiér. Namiesto radosti zo 79 hlasov, ktoré zákon roka získal, zvolil útok na novinárov a slovník pohoniča,“ napísal na svojom facebookovom profile.

Marhula z STVR: Vulgárny mail kvôli filmu Prezidentka

STVR sa dostala pod paľbu kritiky, keď člen jej manažmentu mimoriadne vulgárne odpovedal v pracovnom maili. Martin Marhula, riaditeľ Odboru zvláštnych činností STVR, reagoval na pozvanie na premiéru dokumentárneho filmu Prezidentka, na ktorom sa STVR podieľala ako koproducent, takto: „Pi*oviny riešim celé dni. Nedáte pokoj ani večer?“

STVR sa od takejto formy komunikácie dištancovala a tvorcom filmu sa ospravedlnila. Marhula bol vedením STVR bol upozornený na dodržiavanie pravidiel komunikácie v súlade s internými predpismi. Nevhodná komunikácia vzbudila obrovskú vlnu pohoršenia, upozornila na ňu iniciatíva Otvorená kultúra.

Huliak: Hanlivé označenie poslankyne zaklincoval nešťastný pád

Rudolf Huliak (nominant SNS) na konci septembra pobúril celé Slovensko expresívnym výrokom smerovaným na poslankyňu Luciu Plavákovú z Progresívneho Slovenska. Stalo sa tak po tom, čo ju podpredseda parlamentu Andrej Danko vykázal z rokovacej sály, lebo sa mu nepáčilo, že má na notebooku nálepky, ktoré vyjadrujú podporu LGBTI+ ľuďom. Poslankyňa dlhodobo a otvorene hovorí o tom, že sama je ich súčasťou.

Huliak pri obhajobe postupu Danka nazval poslankyňu hanlivým výrazom: „Keď poslankyňa národnej rady prečíta v jej príspevku, že plod si nezaslúži žiť podľa trestného poriadku Slovenskej republiky, tak táto žena si nezaslúži nič, len pomenovanie suka v ponímaní toho, že nemá a nectí si základné otázky života Bohom dané ľudskej rase,“ uviedol Huliak s tým, že klub SNS trvá na tom, aby bola exemplárne potrestaná za šírenie nálepiek na svojom notebooku.

Po kritike, ktorú za svoje vyjadrenie zožal zo všetkých strán, sa Huliak poslankyni a všetkým ženám, ktorých sa jeho výrok dotkol, svojsky ospravedlnil v diskusnej relácii O 5 minút 12. Slovo, ktoré vyslovil, považuje za expresívnejší výraz, ktorého použitie dal aj do súvislosti s psychickým rozpoložením po správe o smrti svojho kamaráta. Zároveň zdôraznil, že jeho výrok bol namierený voči Plavákovej názorom na interrupciu. Ak by sa tento rok konala anketa Homofób roka, ktorú sa po atentáte na premiéra Roberta Fica organizátori rozhodli nevyhlásiť, Huliakovi by určite patrilo popredné miesto.

Po skončení relácie O 5 minút 12 spadol Huliak v štúdiu zo stoličky a video ukazujúce jeho pád sa okamžite začalo šíriť na sociálnych sieťach. STVR vyjadrila poľutovanie nad situáciou, ktorá vznikla po skončení živého vysielania. Zároveň oznámila, že prešetruje únik záberov, ktoré neboli jeho súčasťou. Huliak pre únik videa s jeho pádom podal trestné oznámenie.

Danko: Podozrenia na flirtovanie s alkoholom

Andrej Danko sa ocitol pod paľbou podozrení, že počas pracovnej doby v parlamente požíva alkohol. Tému otvoril Rudolf Huliak, ktorý Dankovi odkázal, aby „flirtovanie s alkoholom“ obmedzil, čo pripomenulo situáciu z roku 2020, keď Danka obvinil Igor Matovič.

Redaktorka TV Markíza Martina Töröková sa začiatkom decembra rozhodla tvrdenia preveriť priamo v parlamente, kde s testerom na alkohol oslovila viacerých poslancov. Kým viacerí s testovaním nemali problémy, Danko test na alkohol odmietol. Redaktorku obvinil, že má sama problém s alkoholom a v ostrej slovnej výmene jej odkázal, aby „si robila opice z niekoho iného“. Zároveň ju obvinil z „takmer vniknutia na toaletu“, čo však nezostrihaný videozáznam nepotvrdil. Markíza sa za svoju novinárku postavila a Dankove vyjadrenia označila za nedôstojné.

Danko čelil podozreniam aj začiatkom roka, keď v noci autom narazil do semafora na križovatke v bratislavskej Dúbravke. Hoci semafor poškodil, z miesta nehody odišiel a o incidente v nasledujúcich dňoch dával protichodné informácie. Nehoda sa vyšetrovala neprimerane dlho a nevyvrátila podozrenia, či Danko nešoféroval pod vplyvom alkoholu, keďže dychovú skúšku absolvoval až po 15 hodinách.

Verdikt bol jasný až v polovici apríla – Danko dostal pokutu tisíc eur a zákaz šoférovať na dva roky. Polícia zároveň zverejnila nekvalitné video z električky, ktoré čiastočne zachytáva nehodu. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák pritom už krátko po nehode sľubovali, že video zverejnia čo najskôr. 

Machala: Debata o plochej Zemi ako názorová pestrosť

Do povedomia verejnosti sa dostal svojimi vyjadreniami aj Lukáš Machala, generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry. Začiatkom mája v relácii Reportéri, ktorá sa venovala budúcnosti vtedajšej RTVS, uviedol, že nezávislá žurnalistika by mala spochybňovať čo najviac vecí a priestor na vyjadrenie by mal dostať každý názor.

Redaktor RTVS Peter Žatko sa Machalu pýtal, či je správne dať priestor aj ľuďom, ktorí tvrdia vyvrátené nezmysly. Napríklad, že Zem je plochá. Machala odpovedal, že áno. „Je podložené, že Zem je guľatá? Ja sa vážne pýtam. Boli ste vo vesmíre? Vy ste neboli, ja tiež nie, tak neviem,“ argumentoval.

Video z relácie sa začalo šíriť na sociálnych sieťach a reagovali naňho médiá, satirické stránky aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Machala na kritiku reagoval tým, že jeho vety v reportáži boli vytrhnuté z kontextu a pri debate o plochej Zeme išlo o hyperbolu, no svoj pohľad na to, že priestor by mal dostať každý názor, nezmenil. Sloboda slova a šírenie klamstiev v médiách pritom nie je to isté.

Rózsa: Radikálne slová kvôli novému aranžmánu hymny

Hudobník Oskar Rózsa, ktorý vytvoril nový aranžmán slovenskej štátnej hymny, vyvolal negatívne reakcie kvôli svojim ostrým vyjadreniam. Vo videu, ktoré vzniklo v Londýne, kde spoločne s Lukášom Machalom navštívili Daniela Bombica, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače za extrémizmus aj kyberšikanu, odkázal kritikom, že hymna „nie je pre nich“. Video zverejnil Bombic.

„Ja tú hymnu nerobím pre vás,“ reagoval Rózsa na kritikov. „Vy ste stále nepochopili, že to nie je vaša hymna. To je hymna pre úplne inú skupinu ľudí. A verte, že je ich podstatne, niekoľkonásobne viac, ako je vás. Bez ohľadu na to, ako hlasno škriekate. Váš čas sa radikálne kráti. Tak, prosím, zalezte do vašich dier,“ vyhlásil Rózsa a svojim kritikom odkázal, aby počúvali svoju „dúhovú“ či „liberálnu“ hudbu.

Hudobník o pár dní priznal, že ho zasiahli negatívne reakcie. „Deväťdesiatosem percent reakcií je vulgárnych, agresívnych, hysterických a výhražných,“ napísal na Telegrame. Na sociálnych sieťach dokonca tvrdil, že čelí pokusom o čiernu mágiu.

Rok 2024 ukázal, že štandardy verejnej komunikácie môžu výrazne poklesnúť, ak absentuje ochota viesť zodpovedný a konštruktívny dialóg. Od útokov na novinárov, cez bizarné konšpirácie, až po otvorené vulgarizmy – tieto udalosti vypovedajú o potrebe obnovy kultivovanosti a rešpektu vo verejnom priestore.

Budova Slovenskej televízie v Mlynskej doline v Bratislave.
Neprehliadnite

TOP mediálna udalosť 2024: Štrajky v STVR a otázniky okolo budúcnosti verejnoprávneho média

Televízia Markíza sídli v Záhorskej Bystrici.
Neprehliadnite

TOP mediálna kauza roka 2024: Horúce chvíle pripravili Markíze jej najväčšie hviezdy

Televízia Joj prispôsobila hokejovému šampionátu aj staničnú grafiku.
Neprehliadnite

TOP projekt roka 2024: Hokejový jackpot Jojky. Najsledovanejší šport si poistila na desaťročie

Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD) prichádza na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR 28. novembra 2024 v Bratislave.
Neprehliadnite

Čo hýbalo Slovenskom v roku 2024? Google prezradil trendy, rebríčkom dominoval Fico