Na minulotýždňovom proteste v Bratislave, ktorý bol zameraný na nesúhlas s krokmi ministerstva kultúry, vystúpilo viacero známych umelcov. Medzi nimi najväčšiu pozornosť vyvolal spevák Pavol Habera, ktorého prejav spustil silnú vlnu negatívnych reakcií. Habera sa stal terčom kritiky predovšetkým zo strany rôznych predstaviteľov dezinfoscény, pričom jeho vystúpenie vyvolalo búrlivú odozvu aj na sociálnych sieťach.

Protest neostal bez následkov, a to najmä pre samotného Haberu, ktorý teraz čelí útokom nielen od anonymných používateľov, ale aj od konkrétnych predstaviteľov kultúrnej obce. Kritické odkazy mu adresoval napríklad Lukáš Machala, šéf služobného úradu ministerstva kultúry, a tiež hudobník Oskar Rózsa, ktorý je známy ako autor nového aranžmánu slovenskej hymny.

„Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a len čo začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém,“ povedal vtedy Habera, líder hudobnej skupiny Team, ale aj známy kat zo Superstar. Práve najznámejšia spevácka reality šou by sa mala vrátiť v priebehu budúceho roka na obrazovky Markízy.

„Stále som Slovák a veľmi mi záleží na tom, aby Slovensko bolo pokroková, demokratická a slobodná krajina,“ povedal Habera v rozhovore pre Denník N krátko pred inkriminovaným protestom.

Kritika Haberu

„Umakartový produkt, celoživotný protežant a kolaborant a drahá prostitútka, užitočný hlupák. Debilizátor verejneho mediálneho priestoru,“ povedal Rózsa vo svojom rozsiahlom príhovore na adresu Haberu.

„Problém v kultúre a umení je v tom, že osobností s talentom, dielom a všeobecným uznaním je možno 10 percent, zvyšok sú fejkeri, pijavice, omyly prírody a rôzne iné anomálie degradácie postmoderny postmodernou,“ uzavrel Rózsa, ktorý stojí za novým aranžmánom hymny.

„Kde ste všetci tí slušní ukrivdení umelci, čo v kúte nadávate na agresívnu bratislavskú kaviareň… Na čo si nechcem zvyknúť, je ticho našich,“ napísal Lukáš Machala na Telegrame. „Kultúrna obec je zomknutá a jednotná v odpore voči neodborným a ničivým zásahom,“ uzatvára.

Paľa Haberu nazval ,,umelcom“ aj Rózsov kamarát – Daniel Bombic, ktorý je stíhaný pre šírenie extrémistického materiálu, kyberšikanu a zverejňovanie osobných údajov, ale aj nebezpečné prenasledovanie. A politik Peter Weiss mu poslal jasný odka: ,,Tak sa pýtam, čím tento 43-ročný neštastník prispel k budovaniu Slovenska, že si dovolí dať slovo umelec, označujúce Pavla Haberu, do úvodzoviek? Čo také hodnotné vytvoril on? Už dlhé roky sa túla po Londýne a tamojších krčmách, ako migrant si pozápadnil meno, lebo za to slovenské sa asi hanbí. Jeho život je vzdialený od tradičnej rodiny, má na krku niekoľko obvinení a zviditeľňuje tam Slovensko len právnymi spormi o vydanie.“ Píše denník Plus 1 deň.

Z klamstva obvinil Haberu aj Eduard Chmelár, ktorý vyvrátil jeho výrok o apolitickosti. Pripomenul mu vystupovanie na akciách HZDS, ale aj účasť na kampani Ivana Korčoka. ,,V roku 1998 robil predvolebné koncerty pre HZDS. V auguste napríklad spieval na košickom mítingu na podporu exprezidenta Východoslovenských železiarní,“ píše Chmelár v statuse na sociálne sieti.

,,Za 'blízkeho priateľa' považoval Pavla Haberu aj šéf volebného tímu HZDS Alexander Rezeš,“ doplnil výpočet Chmelár. ,,Po prehre HZDS v roku 1998 sa za svoje vystúpenia "hanbil", aby následne prijal pozvanie na súkromnú párty Mikuláša Dzurindu. Neskôr sa objavil na PR akcii Zuzany Čaputovej a teraz podporuje Ivana Korčoka, ktorého ešte v roku 2021 kritizoval,“ dodal.