Šéfka Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová vyzvala ku globálnemu dialógu ohľadom spôsobov regulácie sociálnych sietí. Formulovať by sa podľa nej mali okrem iného zásady zodpovednosti pre spoločnosti, ktoré sociálne siete prevádzkujú, uviedla agentúra AP.

Diskusia o hrozbách

„Digitálne platformy zmenili spôsob, akým komunikujeme a akým sa konfrontujeme so svetom," povedala Azoulayová na úvod dvojdňovej konferencie v Paríži. Jej cieľom je diskusia o hrozbách, ktorým čelí informačný priestor a sloboda prejavu v súvislosti so sociálnymi sieťami.

Globálny dialóg by mal podľa organizácie poskytnúť okrem regulačných odporúčaní napríklad právne nástroje pre spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych sietí. „Obmedzilo by to riziká, ktoré teraz vidíme, v ktorých teraz žijeme, šírenie dezinformácií (a) konšpiračných teórií rýchlejšie ako pravda," povedala agentúre AFP na okraj konferencie šéfka UNESCO.

„Napriek svojmu bohatstvu dnes tieto platformy venujú len veľmi málo prostriedkov na vzdelávanie používateľov alebo moderovanie obsahu, ktoré v prevažnej väčšine jazykov nie je dostupné alebo sa dá jednoducho spochybniť," uviedla Azoulayová. Poznamenala, že v tomto ohľade existuje veľká nerovnosť medzi rôznymi svetovými regiónmi.

Globálne konzultácie

UNESCO vedie od septembra globálne konzultácie zamerané na definíciu medzinárodných odporúčaní, ktoré budú dostupné vláde, regulačným a súdnym orgánom, médiám i samotným internetovým spoločnostiam. Zverejniť ich chce do polovice roku 2023, uviedla AFP.

Zavedenie zákonov, ktoré by zabránili spoločnostiam prevádzkujúcim sociálne médiá „šíriť na svojich platformách dezinformácie", malo prísť už dávno, povedala účastníkom parížskej konferencie filipínska novinárka a nositeľka Nobelovej ceny Maria Ressaová. Tá je dlhodobou kritičkou platforiem sociálnych médií, ktoré podľa nej ohrozujú demokraciu a odvádzajú pozornosť spoločností od riešenia problémov, ako sú zmeny klímy alebo nárast autoritárskych tendencií po celom svete.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Miloš Nitran a Marianna Trnavská
Neprehliadnite

Televízie Markíza a Nova menia finančného riaditeľa. Prichádza zo spoločnosti Microsoft