Rakúsko z bezpečnostných dôvodov zakáže používanie čínskej aplikácie TikTok na služobných telefónoch štátnych zamestnancov. Podľa agentúry APA to dnes uviedol rakúsky minister vnútra Gerhard Karner. Alpská krajina sa tým pripojí k rastúcemu počtu štátov, ktoré sa v posledných mesiacoch uchýlili k obdobnému kroku.

Povolenie iba vo výnimočných prípadoch

Štátni zamestnanci budú môcť obľúbenú aplikáciu na zdieľanie krátkych videí používať aj v budúcnosti, ale už iba na svojich súkromných zariadeniach. Na služobných zariadeniach bude používanie povolené iba vo výnimočných prípadoch. Svoje kanály na TikToku budú môcť politici či úrady prevádzkovať aj naďalej, vysvetlil Karner.

Podľa neho sa zákaz bude týkať zamestnancov verejnej služby na celoštátnej rovni. Opatrenie odôvodnil príslušnými odporúčaniami medzirezortnej pracovnej skupiny. Rozhodnutie o zákaze bolo prijaté v záujme informačnej bezpečnosti, dodal.

Obavy zo zberu dát

TikTok, ktorý vlastní čínska spoločnosť ByteDance, je pod drobnohľadom vlád a regulačných orgánov v mnohých krajinách kvôli obavám, že by čínska vláda mohla aplikáciu využívať na zber dát užívateľov alebo na presadzovanie svojich záujmov.

V Česku zakázala TikTok používať napríklad Poslanecká snemovňa na všetkých svojich zariadeniach a odporučila zmazať túto aplikáciu aj zo súkromných prístrojov. Pred používaním TikToku na zariadeniach s prístupom do významných informačných systémov varoval na začiatku marca Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Aplikáciu pokladá za bezpečnostnú hrozbu. Mnoho českých úradov i súkromných firiem potom jej používanie zakázalo alebo to odporučilo.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Kyberšikana sa môže stať 24-hodinovou záležitosťou
Neprehliadnite

O kyberšikane prehovorila v Európskom parlamente aj matka, ktorej dcéra spáchala samovraždu