Možnosťami lepšieho postihu kybernetickej šikanovania v EÚ, vrátane jej prípadného označenia za trestný čin, sa dnes popoludní v Štrasburgu zaoberali poslanci Európskeho parlamentu. Prehovorila k nim aj Jackie Coxová, ktorá v Írsku zákon v tomto zmysle pomohla presadiť v reakcii na samovraždu vlastnej dcéry. Nicole Coxová si vzala život v 21 rokoch práve v dôsledku kritických komentárov, poznámok a prenasledovania na internete. Na počesť dievčaťa, ktoré rodina prezývala Coco, tak dnes europoslanci diskutovali o možnej budúcej legislatíve nesúcej jej meno.

Nepríjemné zážitky na internete

Tretina detí v Európe zažila nepríjemné zážitky na internete a pandémia choroby covid-19 to ešte zhoršila. Deti sa kvôli kyberšikane tiež čoraz častejšie obracajú na linky dôvery či pomoci, zaznelo v úvode debaty medzi europoslancami.

„S rastúcou dostupnosťou technológií, ktoré sa častejšie začínajú využívať aj pri výučbe a hľadaní informácií pre štúdium, trávia deti a mládež na sociálnych sieťach viac času. Teda pribúda príležitostí ku kyberšikanovaniu. Akákoľvek forma šikanovania často vedie k traumatizujúcim dopadom na obete. najmä deti pred ňou mali chrániť," povedala ČTK Radka Maxová, ktorá je v EP členkou socialistickej frakcie S&D. Maxová tiež zdôraznila rodový rozmer kyberšikany, ktorý sa podľa nej najmä v Česku zabúda.

Hold Foxovej po jej vystúpení zložila česká ľudovecká europoslankyňa Michaela Šojdrová, ktorá ocenila jej vytrvalosť a sľúbila, že si ako záväzok berie presadenie legislatívy Únie v tejto otázke. „Čo je trestné offline, musí byť trestné aj online. Vaše svedectvo je dôkazom pre ostatných rodičov, že sa môžu brániť," dodala Šojdrová.

Súčasť širšej legislatívy

Ľudovecká frakcia EPP je v europarlamente najväčšou skupinou a podľa jej europoslankyne Frances Fitzgeraldovej by mala byť otázka kyberšikany riešená ako súčasť širšej legislatívy zaoberajúca sa na únijnej úrovni násilia voči ženám.

Jamie Coxoxá začala za zákon v Írsku bojovať po samovražde svojej dcéry v roku 2018, keď zistila, že prenasledovanie na internete nie je v krajine trestné. Verejne vystupovala, začala komunikovať s ďalšími rodičmi s podobnými príbehmi. Jej kampaň zachytáva video, ktoré sa premietalo aj v EP v Štrasburgu.

V Írsku začal zákon trestajúci kyberšikanu platiť vo februári 2021, napríklad zo šírenia a publikovania intímnych snímok bez súhlasu zobrazenej osoby teraz hrozí v krajine až sedem rokov väzenia. Právne normy, ktoré otázku internetovej šikanovania určitým spôsobom riešia, majú tiež v Taliansku či vo Francúzsku.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Na snímke podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová počas prijatia na Úrade vlády SR 4. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

EÚ má slabé páky na členské štáty pri používaní špionážneho softvéru, tvrdí Jourová