Federálny súd v newyorskom Manhattane v utorok rozhodol, že bývalý americký prezident Donald Trump sexuálne napadol novinárku E. Jean Carrollovú, a priznal jej odškodné päť miliónov dolárov. TASR správu prevzala z agentúr AP a Reuters.

Trestnoprávne následky mu nehrozia

Deväťčlenná porota však odmietla tvrdenie Carrolovej, že ju Trump znásilnil. Porotcovia rozhodovali, či Trump Carrollovú znásilnil, sexuálne napadol, alebo či sa jej nevhodne dotýkal. Takisto mali rozhodnúť, či sa voči nej dopustil očierňovania. Išlo o občianske konanie a exprezidentovi preto nehrozia trestnoprávne následky.

Carrollová počas svojej výpovede v rámci procesu uviedla, že Trump ju znásilnil v 90. rokoch minulého storočia v skúšobnej kabínke obchodného domu v Manhattane. V októbri 2022 Trump údajne poškodil jej dobré meno, keď na svojej sociálnej sieti Truth Social jej tvrdenia označil za klamstvá.

Poškodenie povesti a kariéry

Novinárka exprezidenta zažalovala už v novembri roku 2019 za ublíženie na cti, ktorého sa Trump údajne dopustil v súvislosti s popieraním činu, keď sa vyjadril, že Carrollová ani „nie je jeho typ". Novinárka uvádza, že Trump tým poškodil jej povesť a kariéru.

Vlani v novembri novinárka podala žalobu aj za sexuálny útok. Využila pritom nový zákon, ktorý chráni obete sexuálnych útokov aj desaťročia po údajnom čine.

Trumpa verdikt nahneval

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý podniká kampaň za znovuzvolenie do Bieleho domu vo voľbách v roku 2024, sa odvolá proti rozsudku federálneho súdu v New Yorku v súvislosti so sexuálnym napadnutím novinárky E. Jean Carrollovej. Oznámil to jeho hovorca Steven Cheung.

Trump teda nemusí zaplatiť odškodné päť miliónov dolárov, ktoré súd Carrollovej priznal aj za očierňovanie, keďže prípad je v štádiu odvolania. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.

Kritika súdnej poroty

Exprezident v príspevku na svojej platforme Truth Social krátko po oznámení súdneho rozhodnutia ostro kritizoval verdikt newyorskej súdnej poroty proti nemu. Označil ho za „hanebnosť" a dodal: „Vôbec nemám tušenie, kto je táto žena," čím myslel žalujúcu stranu, Carrollovú. Uviedol tiež, že verdikt je „pokračovaním najväčšieho honu na čarodejnice všetkých čias". Trump od začiatku obvinenia Carrollovej popieral.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Google Chrome
Neprehliadnite

Aj Google siahol po umelej inteligencii. Aké zmeny prinesie vo vyhľadávaní?