Slovenská influencerská scéna sa v posledných dňoch otriasala v základoch. Rozchod populárnej dvojice Bianky Rumanovej a Jovinečka – Filipa Jovanoviča, spustil lavínu reakcií, od vlny podpory až po vtipy a nemilosrdné paródie.
Keď do tohto digitálneho hurikánu vpadla správa o tehotenstve influencerky Rachellkky – Ráchel Karnižovej, internet mal o zábavu postarané. Ako tieto udalosti ovplyvnili ich sociálne siete? V agentúre New School Communications sa pozreli na čísla. A tu je výsledok.
Ako sa interakcie menili s drámou
Pred rozchodom mala Bianka na Instagrame viac ako 290-tisíc sledovateľov, kým Jovinečka sledovalo až 390-tisíc používateľov. Pred ich medializovaným rozchodom sa ich interakcie bežne pohybovali v podobných číslach – Bianka zaznamenala približne 164-tisíc interakcií, kým Jovinečko okolo 162-tisíc. Influencerka Rachellkka, ktorá v tomto období ešte nebola v centre pozornosti, mala iba 21-tisíc interakcií.
Len čo sa rozchod Bianky a Jovinečka dostal na verejnosť, všetko sa zmenilo. Ich profily zaplavili komentáre, zdieľania a špekulácie, čím sa interakcie posunuli na úplne novú úroveň. Bianka zaznamenala raketový nárast interakcií na 218-tisíc, čo predstavuje skok o 32,5 %. Príval komentárov, zdieľaní a diskusií na Biankinom profile bol enormný, keďže fanúšikovia, ale aj hejteri, sa rozdelili na tábory a pridali sa do diskusie. Naopak, Jovinečkove čísla prudko klesli – jeho interakcie padli na 50 335, teda o takmer 69 %.
Rachellkka bodovala inak
Zatiaľ čo Bianka a Jovinečko bojovali o emócie fanúšikov, Rachellkka hrala vlastnú hru. Oznámenie tehotenstva jej prinieslo viac než len interakcie – v priebehu jediného dňa zaznamenala nárast sledovateľov o 35-tisíc. Na porovnanie, Bianka si za rovnaké obdobie pripísala necelých 20-tisíc nových sledovateľov.
Tento rozdiel ukazuje zaujímavý fenomén: kým konfliktné témy a drámy generujú vysoké interakcie, pozitívne správy, ako je tehotenstvo, majú tendenciu priťahovať nových sledovateľov. Inak povedané, kto hádže emócie do ohňa, získa interakcie. Kto prináša radostné správy, získa aj nové publikum.

Influenceri žijú z pozornosti, no nie každá pozornosť je rovnocenná. Rozchody a konflikty vedia spustiť vlnu interakcií, ale nie vždy znamenajú rast. Naopak, pozitívne oznámenia dokážu vytvoriť pevné publikum. Ak čokoľvek tento príbeh ukazuje, tak to, že algoritmus Instagramu miluje drámu, ale ľudia si cenia autentické momenty. Čo sa teda viac oplatí? Byť virálnym na jeden deň, alebo si budovať komunitu na dlhšie? Odpoveď na túto otázku sa v digitálnom svete mení každým dňom.

Facebook patrí bulváru, Instagram televíziám. Novinári však preberajú vplyv na publikum

7 trendov na sociálnych sieťach, s ktorými zabodujete

Kde hľadajú Slováci fakty? Televízne spravodajstvo má silného konkurenta

Tormová prehovorila o konci v STVR: Naznačuje politické pozadie a nadprácu producenta
