Videoportál Vimo.sk končí, upozorňuje na to na svojej webstránke, informuje portál Živé.sk. „Do konca augusta bude možné si stiahnuť uploadnuté videá. Potom bude definitívne odpojený,“ píše sa.

Pod záštitou Kulturblogu

Vimo funguje od marca minulého roka. Spustil ho kontroverzný Kulturblog ako reštrikciu na kanál zo strany YouTube pre šírenie svojich relácií. Videoportál ponúkal priestor alternatívnej scéne bez zásahu prevádzkovateľa. Webom sa preto začal šíriť rôzny dezinformačný, konšpiračný či extrémistický obsah.

Vimo využíval napríklad extrémista a hoaxer Daniel Bombic známy pod pseudonymom Danny Kollar, na ktorého je aktuálne vydaný európsky zatykač. Žalobu za šírenie dezinformácií podal na Kulturblog aj infektológ Peter Sabaka.

Projekt využívalo aj politické hnutie Republika. Na webe Kulturblogu mali pravidelné relácie Milan Uhrík aj Milan Mazurek. Svoje videá distribuovali aj na webe Vimo.

K prevádzke sa nepriznáva

Na papieri sa však Kulturblog k videoportálu nepriznáva. Ako prevádzkovateľ je uvedený Mahmoud Abdullah z Tripolisu v severoafrickej Líbyi.

V reakcii na článok redakcie Živé.sk potvrdil, že Vimo.sk založil, no neprevádzkuje ho vraj už dlhší čas. „Nemali sme však dostatok prostriedkov a času, aby sme sa portálu Vimo naplno venovali. Po pár mesiacoch sme ho teda posunuli inému majiteľovi, ktorý si ho už spravoval po svojom. Vimo teda už nepatrilo nám,“ uviedol kontroverzný portál.

Podľa Kulturblogu bol nový majiteľ nútený portál Vimo zrušiť kvôli nepríčetnej totalitnej cenzúre, ktorú pretlačili pročkovci. „Nové nariadenie sú pre alternatívne videoplatforny totiž likvidačné,“ doplnil. Podľa portálu Živé.sk naráža na nový mediálny zákon, ktorý umožňuje regulátorovi udeliť pokutu 100-tisíc eur službe, ktorá odmietla v stanovenej lehote odstrániť nezákonný obsah.

Ďalšie dôležité správy

ŠTB: Prísne tajné
Neprehliadnite

Ako fungovala ŠtB? Dokumentárny seriál odhalí pozadie páchateľov aj príbehy obetí