Komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders vo štvrtok uviedol, že rozhodnutie Twitteru prepustiť tisíce zamestnancov vyvolalo obavy o schopnosť sociálnej siete dodržiavať nový legislatívny rámec pre digitálne platformy.

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra Reuters, nariadenie o digitálnych službách (DSA), ktoré nadobudne účinnosť vo februári roku 2024, vyžaduje, aby digitálne platformy zintenzívnili svoje úsilie v boji proti nezákonnému obsahu v online priestore.

Vyjadrenie Twitteru

Didier Reynders preto odcestoval do írskeho Dublinu, aby sa stretol so zástupcami Twitteru a žiadal od nich stanovisko k problému.

,,Zástupcovia Twitteru opätovne potvrdili záväzok spoločnosti plne dodržiavať európske pravidlá. Komisár Reynders to vzal na vedomie a požiadal Twitter, aby tento záväzok premenil na konkrétne opatrenia," dodal pre Reuters predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite.  

Reynders po stretnutí s predstaviteľmi Twitteru vyjadril presvedčenie, že na identifikovanie nenávistných prejavov na sociálnych sieťach sú potrebné ľudské zdroje.

Len YouTube zlepšil správu urážlivého obsahu

Agentúra AFP v tejto súvislosti napísala, že z nového hodnotenia EÚ vyplýva, že počet hlásení o nenávistných prejavoch, ktoré veľké spoločnosti sociálnych médií preskúmali do 24 hodín, klesol z 90 percent v roku 2020 na 81 percent v roku 2021 a 64 percent v roku 2022.

Dané čísla ukázali, že iba streamovacia platforma YouTube zlepšila mieru odstraňovania urážlivého obsahu – ako je definované v kódexe správania EÚ – zatiaľ čo snaženie sa Twitteru a iných technologických spoločností kleslo.

Zrušili bruselskú kanceláriu

Obavy zo smerovania Twitteru po jeho prevzatí Elonom Muskom sa vo štvrtok zintenzívnili, keď denník Financial Times (FT) informoval, že po odchode vedúcich pracovníkov zodpovedných za dodržiavanie online pravidiel EÚ spoločnosť Twitter zrušila svoju bruselskú kanceláriu.

,,Je to ďalšia obava, pretože pre nás je veľmi dôležité mať tím vyčlenený pre vzťahy s európskymi inštitúciami," povedal Reynders v reakcii na správu FT.

Uviedol však súčasne, že je ,,od prírody optimista" a že dostal záväzky, že tím Twitteru v Dubline sa ujme úloh medzičasom zrušenej bruselskej centrály.

Pokuty za porušenie pravidiel o nelegálnom obsahu

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová však vo štvrtok zopakovala obavy eurobloku, keď na Twitteri napísala: ,,Ak chcete efektívne odhaliť a podniknúť kroky proti dezinformáciám a propagande, vyžaduje si to zdroje."

Reynders sa má v piatok v Dubline stretnúť so zástupcami spoločnosti Meta - vlastníka sociálnej siete Facebook -, ktorá tento mesiac uviedla, že v dôsledku prepadu príjmov z reklamy plánuje prepustiť viac ako 11 000 zamestnancov.

Nový európsky systém stanovuje, že spoločnostiam, na ktoré sa vzťahuje DSA, hrozí pokuta až do výšky šiestich percent ich celosvetového obratu, ak porušia pravidlá o nelegálnom obsahu. Ak by sa ich priestupky opakovali, mohli by dostať zákaz činnosti v rámci Európskej únie.

Twitter spustil plán hromadného prepúšťania po tom, čo ho minulý mesiac kúpil Elon Musk. Takmer polovica zamestnancov sociálnej siete bola prepustená a viac ako 1 000 ďalších zamestnancov dalo výpoveď.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Profile,Side,View,Portrait,Of,His,He,Nice,Attractive,Skilled
Neprehliadnite

OMD sa opäť stala najvýkonnejšou globálnou mediálnou sieťou