Británia by mala preskúmať používanie aplikácie WhatsApp, súkromných e-mailov a ďalších aplikácií na komunikáciu medzi ministrami, námestníkmi a ďalšími vládnymi úradníkmi.

Ochrana osobných údajov

Podľa agentúry Reuters to dnes odporučil britský úrad na ochranu osobných údajov (ICO) po tom, čo z jeho vyšetrovania vyplynulo, že členovia vlády na týchto platformách nemali dostatočne zabezpečené údaje, keď ich používali na komunikáciu počas pandémie covidu-19.

Podľa úradu by malo preskúmanie aplikácie WhatsApp preveriť ,,systémové riziká" spojené s používaním súkromných komunikačných platforiem a zabezpečiť zlepšenie.

,,Chápem prínos okamžitej komunikácie, ktorú môže sprostredkovať niečo ako WhatsApp, najmä počas pandémie, keď boli úradníci nútení robiť rýchle rozhodnutia a pracovať na splnení rôznych požiadaviek," povedal šéf ICO John Edwards.

Ročné vyšetrovanie

,,Avšak cena za používanie týchto metód, hoci nie je v rozpore so zákonom, nesmie viesť k nedostatku transparentnosti a nedostatočnému zabezpečeniu údajov," dodal.

Odporúčanie vychádza z ročného vyšetrovania používania týchto aplikácií na zasielanie správ, čo robili ministri, námestníci či ďalší úradníci počas pandémie covidu-19. Z previerky vyplynulo, že aplikácie majú ,,nedostatok kontrolných mechanizmov" a hrozí na nich strata dôležitých informácií.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom 11. mája 2022 v Prezidentskom paláci v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prezidentka odobrila mediálne zákony, no má voči nim vážne výhrady