Americký prezident Joe Biden odpovedá na otázky novinárov menej často ako šéfovia Bieleho domu z predchádzajúcich troch dekád. Za posledných sto rokov absolvovali z amerických prezidentov tak málo tlačových konferencií ako on iba Richard Nixon a Ronald Reagan. Napísal to denník The New York Times (NYT), ktorý v článku popisuje Bidenovu „zámernú stratégiu" vyhýbaniu sa médiám.

Nevystavil sa otázkam

Praxi súčasného prezidenta a jeho tímu ukázali aj posledné dni. Keď Biden minulý týždeň štyri dni pobýval v Severnom Írsku a v Írsku, nevystavil sa otázkam novinárov ani po stretnutí s britským premiérom Rishim Sunakom, ani po rokovaní s írskym predsedom vlády Leom Varadkarom. Tlačová konferencia sa nekonala ani tento štvrtok, keď do Bieleho domu zavítal kolumbijský prezident Gustavo Petro.

Podľa NYT Biden od nástupu do úradu odpovedal na otázky médií 54-krát. Vzácnosťou sú v jeho prípade nielen vystúpenia pred skupinou novinárov, ale aj klasické rozhovory, pri ktorých sa reportéri či moderátori môžu ľahšie opýtať na podrobnosti. Bidenov predchodca Donald Trump za prvé dva roky svojho úradovania absolvoval 202 rozhovorov, Barack Obama dokonca 275, píšu NYT.

Obmedzovanie novinárov

„Osemdesiatročný Biden viac ako ostatní prezidenti z poslednej doby robia kroky s cieľom obmedzovať možnosti novinárov klásť mu otázky v prípadoch, kde môže uvádzať nepripravené odpovede a kde sa (novinári) môžu opýtať," napísal denník. „Kým sa pripravuje na oznámenie snahy o znovuzvolenie, ktoré by mohlo prísť už v utorok, urýchľuje odklon od tradícií, ktoré po desaťročia utvárali vzťahy s médiami," pokračuje článok.

Biden sa od zvolenia snaží využívať iné spôsoby komunikácie s verejnosťou, než sú klasické rozhovory či tlačové konferencie. Píše komentáre, zúčastnil sa televíznych diskusií s voličmi a pri nedávnom prejave o stave únie v Kongrese sa pustil do konverzácie so svojimi republikánskymi oponentmi. V posledných mesiacoch absolvoval aj niekoľko rozhovorov v uvoľnenej atmosfére s celebritami, napríklad s herečkou Drew Barrymoreovou.

„Naším konečným cieľom je oslovovať Američanov, nech už konzumujú médiá kdekoľvek a akýmkoľvek spôsobom, nie len cez tlačovú sálu a spravodajské médiá vo Washingtone," povedal šéf tlačového oddelenia Bieleho domu Ben LaBolt. Výsledok je však podľa kritikov taký, že Biden nezažíva toľko momentov, kedy sa musí spovedať za svoje vyjadrenia, rozhodnutia a za svoje činy, uviedol denník NYT.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Zlatý středník
Neprehliadnite

Do súťaže Zlatý středník prišlo viac ako 650 prihlášok, zvýšil sa aj záujem zo Slovenska