Prípad hromadného lustrovania novinárov vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra, v prípade zatiaľ nikoho neobvinila. Zisťuje, či informácie nekončili u Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z vraždy investigatívneho reportéra Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.
Ako v pondelok informoval Denník N, vypovedať bol aj V. Vincze, ktorý na Markíze moderuje Televízne noviny. Predtým síce bol redaktorom spravodajstva, no kauzu F. Rybaniča vo svojich reportážach neriešil.
V. Vincze pre denník uviedol, že lustrácia jeho osoby mohla súvisieť s tým, že v čase zadržania F. Rybaniča pracoval aj na politických témach. „S týmto prípadom som potom mal priamo spoločné len to, že som o ňom už ako moderátor Televíznych novín informoval. Predvolanie na inšpekciu ma preto prekvapilo,“ povedal V. Vincze.
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar tvrdil, že v tejto skupine novinárov bol aj zavraždený investigatívny reportér Ján Kuciak, čím vysvetľoval jeho lustrovanie. Ako sa neskôr ukázalo, v tomto prípade ho nik nelustroval. Televízia Joj pred pár dňami informovala, že informácie o J. Kuciakovi zisťovali celkom dvakrát.
Podozrivý Vorobjov
J. Kuciaka však lustroval predvlani v septembri dnes už bývalý šéf spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov, ktorý je hlavným podozrivým aj z hromadného lustrovania novinárov. Ten na výsluchu v novembri minulého roka tvrdil, že tak robil na pokyn T. Gašpara, ktorý to odmieta.
V skupine lustrovaných bola okrem iných redaktorka Denníka N Monika Tódová, jej šéfredaktor Matúš Kostolný, rovnako Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk, Adam Valček z denníka Sme, redaktor televízie Markíza Michal Kovačič či Zuzana Petková, ktorá bola v danom čase redaktorkou týždenníka TREND.
F. Rybanič, ktorý bol asistentom poslanca za SaS Jozefa Rajtára, nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a o podozrivých transakciách informoval novinárov. Polícia ho zadržala v júni 2016. Koncom júna 2019 ho Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou.
V roku 2016, teda už po vypuknutí Rybaničovej kauzy a pred výsledkom znaleckého skúmania, mal M. Kočner tlačovú besedu, kde vyzýval verejnosť, aby mu donášala akékoľvek informácie o novinároch, za ktoré môže aj zaplatiť.
Denník N tiež pripomína, že výsledky lustrácie J. Kuciaka získal M. Kočner cez Norberta Bödöra, syna nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra.
Na sledovaní sa podieľal aj bývalý novinár a šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth, vyšetrovateľ Štefan Mlynarčík či Miroslav Kriak, niekdajší zamestnanec Finančného riaditeľstva SR.
Zapletený do prípadu je aj riaditeľ odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Juraj Škrip. Ten dal príkaz na kontrolu redaktorky denníka M. Tódovej, ktorú v lete 2017 navštívil terénny sociálny pracovník.
M. Kočner – hlavný podozrivý z objednávky vraždy J. Kuciaka – momentálne sedí vo väzbe pre kauzu falšovania televíznych zmeniek a ekonomické trestné činy.