T. Gašpar sa lustráciu J. Kuciaka pred vraždou snažil vysvetliť hromadným lustrovaním na policajnom prezídiu. Ako vo štvrtok informoval Denník N, NAKA lustrovala pre kauzu F. Rybaniča dokopy 28 redaktorov alebo moderátorov, no zavraždený investigatívny novinár medzi nimi nebol.

J. Kuciaka lustroval predvlani v septembri dnes už bývalý šéf spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov. Ten na výsluchu v novembri minulého roka tvrdil, že vykonával lustráciu na pokyn T. Gašpara, ktorý to odmieta.

Začiatkom tohto týždňa T. Gašpar uviedol, že podľa jeho informácií mali byť v kauze Rybanič lustrovaní okrem J. Kuciaka ešte ďalší novinári. Pripustil, že ich bolo viac ako 20.

J. Rybanič, ktorý bol asistentom poslanca za SaS Jozefa Rajtára, nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a o podozrivých transakciách informoval novinárov. Polícia ho zadržala v júni 2016.

Vyšetrovateľka v tejto veci požiadala odbor podpory riadenia na policajnom prezídiu, ktorému v tom čase šéfoval P. Vorobjov, o lustráciu všetkých podozrivých osôb, čo bolo dokopy 28 novinárov.

V skupine lustrovaných bola okrem iných redaktorka Denníka N Monika Tódová, rovnako Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk, Adam Valček z denníka Sme, redaktor televízie Markíza Michal Kovačič či Zuzana Petková, ktorá bola v danom čase redaktorkou týždenníka TREND.

Policajné prezídium však lustrovalo aj viacerých moderátorov rôznych médií, ktorí v minulosti iba prečítali správy o danej kauze, no ďalej sa jej nevenovali.

„Súčasťou výsledku boli informácie o najbližších príbuzných novinárov, ako napríklad o rodičoch, manželoch alebo manželkách a deťoch vrátane ich fotografií,“ pripomína Denník N s tým, že J. Kuciak o danej kauze písal tiež. Nie je teda jasné, podľa čoho P. Vorobjov vybral, ktorí novinári budú lustrovaní.

Výsledky týchto lustrácií vyšetrovateľke neposlúžili na nič. Nedostali sa ani do súdneho spisu, ostali iba v policajnom archíve. Prípad vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra.

T. Gašpar podľa denníka na otázku, prečo vo veci zavádzal, odpovedal: „Prečo sa pýtate mňa? To sú predsa tvrdenia pána Vorobjova“.

Denník N tiež pripomína, že v roku 2016, teda už po vypuknutí Rybaničovej kauzy a pred výsledkom znaleckého skúmania, mal Marian Kočner tlačovú besedu, kde vyzýval verejnosť, aby mu donášala akékoľvek informácie o novinároch, za ktoré môže aj zaplatiť.

M. Kočner je hlavným podozrivým z objednávky vraždy J. Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Momentálne sedí vo väzbe pre kauzu falšovania televíznych zmeniek a ekonomické trestné činy.