M. Tódová o kontrole píše v článku, súčasťou ktorého je aj prepis samotného rozhovoru s terénnym pracovníkom z leta 2017, ktorý si novinárka nahrala.
„Niekto zazvonil. Otvorila som a prekvapilo ma, keď sa muž pri dverách nášho bytu predstavil ako zamestnanec sociálky. Zapla som si preto na mobile nahrávanie,“ píše redaktorka Denníka N.
Z rozhovoru vyplýva, že prekvapená z kontroly nebola iba ona, ale aj samotný pracovník. Ten tvrdil, že kontrolu vykonáva námatkovo. Na takéto kontroly vraj dostávajú príkaz raz za polrok. Pracovníkov posiela riaditeľ, teda J. Škrip, ktorý si „vyberie z databázy“.
„Práve u nás doma zazvonil terénny pracovník Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Hľadal ma, pretože dostal pokyn vykonať námatkovú kontrolu toho, ako sa starám o deti,“ napísala krátko po nečakanej návšteve na Facebooku.
Aj ústredie práce v rovnaký deň cez hovorkyňu potvrdilo, že išlo o náhodu a nie zámer. Aj keď ju podľa vlastných slov M. Tódová upozornila, že kontrolu poslal J. Škrip a terénny pracovník robí cez deň najmä kontroly v problémových rodinách, nič s tým nespravili a riaditeľ naďalej zastával svoju funkciu.
Téme sa v pondelok venovala aj televízia Markíza. V Televíznych novinách informovala, že J. Škripa podľa vlastných informácií už vypočula polícia a k účasti na sledovaní novinárov sa mal priznať.
„Bolo to niekoľko mesiacov potom, čo Marian Kočner na tlačovke ponúkal za informácie o novinároch peniaze. Neskôr mi aj niekto z ústredia práce odkázal, že za tým mohol byť Kočner, pretože tam mal známosti, keď si vybavoval povolenia na zamestnávanie cudzincov,“ uvádza M. Tódová.
Ako informuje Markíza, hoci meno J. Škripa padlo pri kontrole niekoľkokrát, ústredie práce tvrdilo, že ju nariadil niekto úplne iný. Ako pripomína M. Tódová, v kauze sledovania novinárov nie je zatiaľ nik obvinený, J. Škripa vypočúvajú.
Zamestnancom ústredia práce bol päť rokov a výpoveď dal uplynulý týždeň pre zdravotné dôvody. Hovorkyňa Jana Lukáčová Markízu informovala, že vedomosť o jeho účasti na sledovaní novinárov dosiaľ nemali a dozvedeli sa to až od televízie. V čase, keď vykonávali kontrolu u M. Tódovej, to J. Škrip odmietal.
Markíza J. Škripa kontaktovala a snažila sa s ním stretnúť, no neúspešne. Je práceneschopný, ako tvrdí jeho otec, ležiaci pacient. K veci sa vyjadrovať nechce.
Aktualizované o 12:39: ÚPSVaR v utorok informoval, že na svojho bývalého zamestnanca podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
Rozhodlo sa tak práve po medializácii informácie, že J. Škrip mohol byť zapojený do kauzy sledovania skupiny novinárov. „Bližšie objasnenie uvedených podozrení prenechávame orgánom činným v trestnom konaní, s ktorými budeme v tejto súvislosti úzko spolupracovať,“ dodala J. Lukáčová.
Ako je známe, do sledovania viacerých novinárov pre M. Kočnera má byť zapletený aj bývalý novinár a šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth. Tomu mal pri aktivitách pomáhať aj Miroslav Kriak, niekdajší zamestnanec Finančného riaditeľstva SR, odkiaľ ho po medializovaných zisteniach prepustili.
Informácie zistené zo sledovania mali donášať M. Kočnerovi, ktorý momentálne sedí vo väzbe pre ekonomickú trestnú činnosť a obvinený je aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.