Ruská invázia na Ukrajinu, chaos na Haiti a rastúce násilie zločineckých gangov v Mexiku prispeli k tomu, že tohtoročný nárast počtu novinárov, ktorí zomreli pri výkone povolania, je viac ako štyridsaťpercentný.

Vyplýva to zo správy Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ), podľa ktorej tento rok prišlo o život 67 žurnalistov, vlani to bolo 47.

Ukrajina, Haiti, Palestína

Najviac novinárov - dvanásť - tento rok zomrelo pri pokrývaní ruskej invázie na Ukrajine. Väčšinou išlo o Ukrajincov, ale boli medzi nimi aj iné národnosti vrátane amerického spolupracovníka denníka The New York Times Brenta Renauda, ktorý ako filmár nakrúcal aj vojny v Iraku alebo Afganistane.

Väčšina úmrtí bola zaznamenaná počas prvých týždňov invázie, ale ohrozenie novinárov pokračuje s tým, ako sa boje preťahujú.

IFJ uviedla, že k narastajúcemu počtu úmrtí prispela aj „hrôzovláda zločineckých organizácií v Mexiku a rozpad práva a poriadku na Haiti". V Mexiku, ktoré je považované za najnebezpečnejšiu krajinu pre reportérov mimo vojnových zón, bol rok 2022 pre novinárov jedným z najsmrteľnejších v histórii. V Mexiku tento rok zahynulo 11 žurnalistov a na Haiti šesť.

Organizácia zaznamenala päť úmrtí novinárov uprostred tohtoročnej politickej krízy v Pakistane a varovala pred novými hrozbami pre novinárov v Kolumbii a pretrvávajúcim nebezpečenstvom pre žurnalistov na Filipínach.

Smrť novinárky

IFJ tiež vo svojej správe pripomenula úmrtie novinárky katarskej televízie Al-Džazíra Šírín abú Aklahovej, ktorá pripravovala reportáž z palestínskeho utečeneckého tábora.

Stanica tento týždeň podala žiadosť na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, aby okolnosti jej smrti prešetril. Podľa záverov niekoľkých vyšetrovaní novinárku zabila strela vypálená izraelským vojakom. Al-Džazíra tvrdí, že izraelská armáda útočila zámerne, čo izraelskí predstavitelia popierajú.

Organizácia so sídlom v Bruseli uviedla, že za svoju prácu je teraz väznených 375 novinárov, najviac je ich za mrežami v Číne, Barme a Turecku. Vlani ich bolo vo väzení 365. Vzhľadom na rastúci počet zabitých pracovníkov médií vyzvala vlády, aby prijali konkrétnejšie opatrenia na ochranu novinárov a slobodnej žurnalistiky.

Potlačenie informácií

„Nečinnosť iba povzbudí tých, ktorí sa snažia potlačiť voľný tok informácií, a podkope schopnosť ľudí poháňať svojich vodcov k zodpovednosti, vrátane zaistenia toho, aby tí, ktorí majú moc a vplyv, nestáli v ceste otvorenej a inkluzívnej spoločnosti," uviedol šéf Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ) Anthony Bellanger.

IFJ so sídlom v Bruseli zastupuje 600 000 pracovníkov médií z odborových zväzov a asociácií vo viac ako 140 krajinách. Správa bola zverejnená v predvečer Dňa ľudských práv, ktorý si pripomína OSN.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Wa 28 archív San Francisco - Na archívnej snímke z 1. novembra 2022 logo Twitteru na budove spoločnosti v americkom meste San Francisco. Európska únia údajne varovala amerického podnikateľa a miliardára Elona Muska, že Twitter zakáže, ak nebude dodržiavať prísne pravidlá o moderovaní obsahu. Informoval o tom v stredu 30. novembra 2022 denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na svoje zdroje. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton podľa FT pohrozil Muskovi zákazom počas stredajšieho videoh
Neprehliadnite

Dve exzamestnankyne žalujú Twitter za údajnú diskrimináciu žien pri prepúšťaní