Stretávate sa často s negatívnymi reakciami, ak vo svojich článkoch vyvraciate „vedecké“ presvedčenie niektorých ľudí?
Viedol som sedem rokov magazín In Vivo, ktorý sa špecializoval na vedu a kritické myslenie. V rámci projektov, v ktorých som pôsobil, sme si vytvorili publikum, ktoré bolo otvorené k serióznym poznatkom a neprežívalo nadšenie pre rôzne konšpiračné teórie alebo vieru v záhadologické témy.

Ale keď dám takýto článok do mainstreamových médií, tak v komentároch nájdem všetko možné - želajú mi smrť, som pre nich hnoj... Napríklad keď píšem pre PLUS 7 DNÍ, tam je zloženie čitateľov pestrejšie a také... slovenské.

Čiže aj útočné, nevraživé a so svojou vlastnou pravdou.
Áno, občas.

Máte nejaký obľúbený historický alebo vedecký blud, ktorý vás najviac pobavil?
Najradšej mám prípady, keď sa rozšíri dezinformácia o nejakej záhadnej udalosti a potom sa objavia očití svedkovia s veľmi dôveryhodnými príbehmi. Ale napokon sa ukáže, že celá udalosť bola fabrikácia. Na takýchto prípadoch sa krásne ukazuje, ako funguje ľudská myseľ. Niekedy takýto podvrh naschvál podsunuli vedci a testovali verejnosť, ako zareaguje. Inokedy ho vyprodukovali médiá kvôli väčšej čítanosti.

Mňa zaujímajú faktické príčiny, ktoré stoja či už za rôznymi paranormálnymi zážitkami, alebo za historickými omylmi.
Dušan Valenta, publicista

Spomeniete si na nejaký konkrétny príklad?
V devätnástom storočí prenikla z Indie správa o fakíroch, ktorí rozsekali chlapca a ten sa potom znovu zhmotnil. Samozrejme, objavilo sa mnoho svedkov a vedci tvrdili, že to bola masová hypnóza. Nakoniec zistili, že išlo o úplnú fabrikáciu.

Podobné boli prípady s duchmi, ale to bol kontrolovaný experiment. Chlapíci, ktorí vydávali duchársky časopis, si vymysleli ducha v jednom londýnskom doku aj očitých svedkov. Keď na to miesto prišla BBC točiť dokument, našla ľudí, ktorí tvrdili, že naozaj toho ducha videli. Napriek tomu, že pôvodný príbeh bol vymyslený.

Ako si vysvetľujete, že sa našli svedkovia?
Časť z nich si to vymyslela a časť mala naozaj opisované zážitky. Psychologické výskumy ukazujú, že ľudia, keď niečomu veria, môžu mať isté subjektívne skúsenosti.

Ďalšie dôležité správy

Petra Vajdová
Neprehliadnite

Petra Vajdová sa vracia do Nemocnice. Seriálová psychologička Vilma Hauptmanová je späť