Na tlačovej besede, ktorú usporiadala Polícia Slovenskej republiky s názvom Krajina krivých zrkadiel, sa policajný prezident Štefan Hamran pustil do redaktorky Týždenníka Plus 7 Dní Ľudmily Lackovej pre zverejnený rozhovor s bývalým vedúcim operatívneho oddelenia Národnej kriminálnej agentúry NAKA Jánom Kaľavským.

Voči Hamranovej kritike práce redaktorky sa ohradil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva News and Media Holding Michal Teplica, ktorý policajnému prezidentovi adresoval nasledovný list:

Vážený pán prezident policajného zboru,

na Vašej tlačovej konferencii, ktorá sa konala dňa 8.9.2022 zazneli na adresu týždenníka PLUS 7 DNÍ a konkrétne na adresu zástupkyne šéfredaktora Ľudmily Lackovej nasledovné slová:

„Pán Kaľavský utiekol, schováva sa a robí s PLUS 7 DNÍ, s pani Lackovou, ktorá píše toxické články o prebiehajúcich vyšetrovaniach, atakuje prácu polície a myslím si, že robí hanbu žurnalistike, tak oni dvaja si sadnú v Bosne a Hercegovine a napíšu ten pamflet, o ktorý sa oprie bývalý trojnásobný premiér tejto krajiny.“

Dovoľujem si Vás v tejto súvislosti upozorniť na nasledovné:

  • týždenník PLUS 7 DNÍ a aj celé vydavateľstvo News and Media Holding, a.s., pod ktorý týždenník PLUS 7 DNÍ spadá, sa vo svojej práci riadi ustanoveniami tlačového zákona a etickým kódexom,
  • v demokratickej spoločnosti je výsostným právom novinára vybrať si respondenta, aj tému, ktorú spracuje a ponúkne svojim čitateľom,
  • Ľudmila Lacková patrí medzi najskúsenejších slovenských novinárov - reportérov, pričom témam z oblasti vyšetrovania káuz a trestnej činnosti sa venuje viac ako 30 rokov. Pri spracúvaní týchto tém neraz preukázala osobnú odvahu a nasadenie. Označiť verejne a bez predloženia akýchkoľvek konkrétnych dôkazov prácu takejto novinárky ako „hanbu slovenskej žurnalistiky“ je absolútne neadekvátnym útokom zo strany predstaviteľa štátneho orgánu proti Ľudmile Lackovej a nášmu vydavateľstvu a dôrazne sa proti nemu ohradzujem.

Vážený pán prezident policajného zboru, vyzývam Vás, aby ste sa vyjadrili, čím konkrétne Ľudmila Lacková vo svojich článkoch porušila ustanovenia tlačového zákona. Ak k takýmto nedostatkom došlo, sme pripravení ich riešiť tak, ako sme to urobili mnohokrát v minulosti. Snažíme sa kriticky a otvorene pristupovať k práci nášho vydavateľstva a našich novinárov, zásadne však odmietame paušálne mediálne útoky a obviňovanie. Vnímame ich ako nátlak a zastrašovanie.

Pripomíname Vám, pán prezident policajného zboru, že expresívna, faktami nepodložená kritika novinárov a ich práce prehlbuje nedôveru verejnosti k novinárom a vytvára atmosféru, v ktorej sú novinári ľahším cieľom prinajmenšom nenávistných prejavov na internete, v horšom prípade fyzických atakov. Vaše vyjadrenia na adresu pani Lackovej preto nemôžem vnímať ako snahu o vedenie konštruktívnej diskusie, ktorá by sa týkala kvality práce reportéra, ale je pokusom diskreditovať novinárku a jej výstupy v očiach verejnosti.

Michal Teplica
Generálny riaditeľ a Predseda predstavenstva, News and Media Holding a.s.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič (OĽanO) odpovedá na otázky novinárov po stretnutí predstaviteľov koalície, ktoré sa konalo vo vládnom hoteli Bôrik v Bratislave v piatok 12. augusta 2022. Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu. Predseda vlády to povedal po piatkovom rokovaní koaličných predstaviteľov v súvislosti s vládnou krízou. Heger apeloval na stabilitu a nájdenie riešení, ako zostať jednotní. Uviedol t
Neprehliadnite

Kto má pravdu v spore medzi Denníkom N a Igorom Matovičom?