Stovky novinárov a ďalších zamestnancov amerického denníka The New York Times (NYT) začali 8. decembra 24-hodinový štrajk za lepšie pracovné podmienky. Ich protest je prvý svojho druhu približne za 40 rokov, informovala agentúra AP.
Oficiálne zastavili prácu
Zamestnanci redakcie a ďalší členovia newyorských odborov The NewsGuild tvrdia, že už majú dosť vyjednávaní, ktoré sa tiahnu od marca minulého roka, kedy vypršala ich posledná kolektívna zmluva.
Odborová organizácia minulý týždeň oznámila, že viac ako 1 100 zamestnancov v piatok na 24 hodín preruší prácu, pokiaľ sa obe strany nedohodnú na novej zmluve.
Organizácia The NewsGuild na twitteri uviedla, že zamestnanci „teraz oficiálne zastavujú prácu, čo je prvý štrajk takého rozsahu v spoločnosti za posledných 40 rokov". Doplnila, že „odmietnuť robiť prácu, ktorú máte radi, nie je nikdy ľahké rozhodnutie, ale naši členovia sú ochotní urobiť všetko pre to, aby získali lepšiu redakciu pre všetkých".
Odborári: Poznáme svoju cenu
Vyjednávania sa konali v utorok aj v stredu, ale strany sa pri nich nedohodli na zvýšení miezd ani na predpisoch ohľadom práce z domu. V stredu večer odbory na Twitteri oznámili, že dohoda uzavretá nebola, a že teda začne štrajk.
After 20 months of negotiations, enough is enough: Today, more than 1,000 @NYTimesGuild members pledged to walk out if @nytimes does not agree to a complete and fair contract by Dec. 8.
— NYTimesGuild (@NYTimesGuild) December 2, 2022
„Boli sme pripravení pracovať tak dlho, ako to bude potrebné na dosiahnutie spravodlivej dohody," uviedli odbory. Vedenie podľa nich odišlo od stola päť hodín pred koncom. ,,Poznáme svoju cenu," dodali odborári.
Hovorkyňa NYT Danielle Rhoadesová Haová ale vo vyhlásení uviedla, že rokovania pokračovali, keď vedenie dostalo informáciu, že sa štrajk uskutoční. „Je sklamaním, že pristupujú k tak extrémnemu kroku, keď nie sme v slepej uličke," povedala.
Znepokojivý moment
V liste zaslanom zamestnancom zastúpeným v odboroch v utorok večer označil zástupca šéfredaktora Cliff Levy plánovaný štrajk za „záhadný" a za „znepokojivý moment v rokovaniach o novej zmluve". Uviedol, že by šlo o prvý taký štrajk od roku 1981.
V liste, ktorý podpísalo viac ako 1 000 zamestnancov, však NewsGuild uvádza, že vedenie preťahuje vyjednávanie takmer dva roky a že čas na dosiahnutie spravodlivej zmluvy do konca roka sa kráti. Organizácia NewsGuild tiež uviedla, že spoločnosť oznámila zamestnancom, ktorí budú štrajkovať, že počas štrajku nedostanú mzdu. Podľa odborov boli tiež požiadaní, aby si pred štrajkom odpracovali hodiny navyše.
New York Times v posledných rokoch zažil aj iné, kratšie štrajky, vrátane poldenného protestu v auguste, ktorý usporiadala nová odborová organizácia zastupujúca pracovníkov v oblasti technológií.
Zvýšenie miezd
Levy uviedol, že NYT ponúkol zvýšenie miezd o 5,5 percenta po ratifikácii zmluvy, nasledované trojpercentným zvýšením v rokoch 2023 a 2024. Predchádzajúca zmluva, ktorá vypršala, počítala s ročným zvýšením miezd o 2,2 percenta.
Finančná spravodajkyňa a zástupkyňa odborov Stacy Cowleyová uviedla, že odbory požadujú pri ratifikácii zmluvy zvýšenie miezd o desať percent, čo by podľa nej vykompenzovalo zvýšenie, ktorého sa im nedostalo v posledných dvoch rokoch.
Odbory chcú, aby zmluva zaručovala zamestnancom možnosť pracovať po určitú dobu z domu, pokiaľ to náplň ich práce umožňuje. Vedenie chce ale mať právo povolať zamestnancov do kancelárie na všetky pracovné dni v týždni. Cowleyová uviedla, že vedenie NYT teraz požaduje, aby zamestnanci boli v redakcii tri dni v týždni, ale mnohí z nich chodia menej často, čím neformálne vyjadrujú protest.
Ďalšie správy z Mediálne.sk
