Hlavnú cenu v súťaži Czech Press Photo 2022 vyhral snímka voľného fotografa Vojtecha Darvíka Mácu Masakra v Buči. Je zo série fotografií, ktorá dokumentuje vojnové udalosti v ukrajinských mestách Buča a Irpin. Medzinárodná porota víťaznú snímku vybrala z viac ako 6000 prác, ktoré do 28. ročníka súťaže prihlásilo 234 autorov z Česka a Slovenska. Ľudia si budú môcť najlepšie snímky z fotožurnalistickej súťaže prezrieť od stredy do konca júla v Národnom múzeu, kde dnes usporiadatelia vyhlásili výsledky.

Šokujúci obrazový materiál

Víťazný snímok ukazuje zavraždeného obyvateľa Buči ležiaceho na ulici, vedľa neho sedí pes. „Je dôležité ukazovať aj takto šokujúci obrazový materiál, pretože ľudia často nevedia, čo sa tam skutočne stalo. Obete boli mučené, zavraždené a tieto príbehy musia verejnosť vidieť," povedal člen poroty, ukrajinský fotograf Jevhen Maloletka.

Snímky z Ukrajiny tohtoročnej súťaži podľa očakávania dominovali. Máca so sériou snímok z Ukrajiny zvíťazil aj v kategórii Aktualita. Snímka z Buči, ktorú vydal Gabriel Kuchta z Denníka N, sa umiestnil aj na treťom mieste. Všetky tri prvé priečky v kategórii Reportáž patria aj udalostiam z Ukrajiny. Vyhral ju Milan Bureš z Rešpektu za sériu snímok Čakanie na vlak do bezpečia dokumentujúcej ukrajinských utečencov.

Víťazstvo reportérov ČTK

V kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí, dvakrát bodovali reportéri ČTK. Vyhral ju Roman Vondrouš so snímkou Vymenovanie premiéra, na ktorom je v čase proticovidových opatrení prezident Miloš Zeman pri tomto akte na zámku v Lánoch v sklenenej kukani. Ondřej Deml má za snímku s názvom Nemecká ministerka zahraničia v Ľudiciach tretie miesto. David Taneček z ČTK získal tretie miesto v kategórii Umenie a kultúra za snímku Akustická skúška, na ktorom zachytil hráča na klarinet pri akustickej skúške v modeli novej ostravskej koncertnej sály.

V kategórii Človek a životné prostredie sa na prvom i treťom mieste ocitli snímky zachytávajúce veľkú domácu tému minulého roka, požiar v Českom Švajčiarsku. Vyhral ju Michal Fanta a tretie miesto patrí Igorovi Mikulovi.

Verne čakajúci pes

„Porota zvažovala niekoľko silných sérií zachytávajúcich utečeneckú krízu spôsobenú ruskou inváziou, ale nakoniec voľbu ovplyvnila túžba ukázať realitu vojny na Ukrajine. Aj keď sme vojnou nepriamo zasiahnutí všetci, sú to iba ľudia na Ukrajine, ktorí sú vystavení skutočnej hrôze konfliktu," Petr Mlch, šéfredaktor fotobanky ČTK.

„V Buči som sa zdržiaval niekoľko dní. Smutnou symbolikou tohto mesta sa stal masový hrob obsahujúci vyše 300 tiel civilných obetí, často surovo popravených. Vo chvíli, keď som bol v Buči, bolo práve nájdené miesto, kde Rusi popravili zastrelením šesť osôb - dvoch mužov štyri ženy: Jedna zo žien bola údajne ešte v maloletom veku. Buča, to sú obrazy zbierania ľudských pozostatkov zavraždených civilistov, mŕtvy muž ležiaci na zemi stále zvierajúci zväzok kľúčov od domu alebo pes verne čakajúci pri tele svojho pána," popísal vznik fotografie Vojtech Dárvík Máca.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

PK 4 archív Tokio - Na archívnej snímke z 28. septembra 2020 logo sociálnej siete TikTok je viditeľné naobrazovke mobilného telefónu v Tokiu. TikTok podáva dezinformácie používateľom, ktorí vyhľadajú správy o politike, klimatických zmenách, Covid-19 či vojne na Ukrajine, vyplýva zo správy zoskupenia NewsGuard, zverejnenej v stredu 14. septembra 2022. FOTO TASR/AP

FILE - The TikTok app logo appears in Tokyo on Sept. 28, 2020. TikTok may be the platform of choice for catchy videos, but anyone usi
Neprehliadnite

Výkonný riaditeľ TikToku bude vypovedať pred americkým Kongresom