Bieloruský súd poslal na tri roky do väzenia nezávislého novinára Alesa Ljubjančuka. Informovali o tom dnes Bieloruská asociácia novinárov a ľudskoprávne centrum Vjasna, podľa ktorých sudkyňa žurnalistu uznala vinným zo "založenia extrémistickej formácie alebo účasti v nej". Združenie novinárov považuje Ljubjančuka za politického väzňa a proti rozsudku dôrazne protestovalo.

Extrémistická televízia

Bieloruská polícia Ljubjančuka zatkla tento rok v máji a umiestnila do väzby, súd sa jeho prípadom začal zaoberať 24. októbra. Z novinárových listov podľa Vjasny vyplýva, že sa vo väzbe výrazne zhoršil jeho zdravotný stav. Podrobnosti organizácia vo svojej dnešnej správe neuvádza.

Ljubjančuk naposledy pracoval pre televíziu Belsat, ktorá vysiela z Poľska pre Bielorusov a ktorú bieloruské úrady označili za extrémistickú.

Podľa organizácie Vjasna, ktorá používa u odsúdeného žurnalistu krstné meno Aljaksandr, bezpečnostné zložky zadržali Ljubjančuka aj v minulosti kvôli jeho práci novinárov na protivládnych protestoch, ktoré krajinu zachvátili po prezidentských voľbách v roku 2020. Tie bieloruská opozícia a západné krajiny spochybnil. Podľa oficiálnych výsledkov v nich opäť zvíťazil dlhoročný autoritársky vodca krajiny Alexander Lukašenko. Režim povolebnej protesty násilne potlačil.

Pomsta za profesijné pôsobenie

Ljubjančuk sa v posledných rokoch venoval okrem iného charitatívnej činnosti, pomoci sirotám, obnove historického a kultúrneho dedičstva alebo organizoval turistické výlety, píše Vjasna.

Bieloruská asociácia novinárov považuje rozsudok nad Alesom Ljubjančukom za ,,pomstu za jeho dlhoročné profesijné pôsobenie" a požaduje, aby ho úrady prepustili spolu s ďalšími žurnalistami, ktorí sú podľa združenia väznení z politických dôvodov. V súčasnosti je v Bielorusku za mrežami podľa novinárskej asociácie 32 žurnalistov. Ďalších viac ako 400 ich bolo nútených opustiť svoju vlasť, uviedlo združenie.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Mountain View - Na archívnej snímke z 24. septembra 2019 nápis Google na budove v americkom Mountain View. Európsky dvor audítorov (ECA) uviedol, že Európska komisia (EK) by mala byť aktívnejšia pri zisťovaní problematických fúziií a kartelových prípadov.  Podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová v uplynulých rokoch spustila procedúry pre zneužívanie postavenia na trhu proti online gigantom, ako sú Facebook, Apple či Google. EK sa však pri svojom protimonopolnom dohľade nad trhom EÚ sústred
Neprehliadnite

Google sa odvolá proti rekordnej pokute v EÚ; regulátori vyšetrujú Google Play