V Bielorusku dnes odsúdili na osem rokov do väzenia prominentného investigatívneho novinára Sjarheja Sacuka, šéfredaktora obľúbeného spravodajského serveru Ježednevnik. Ide zatiaľ o posledný krok v rozsiahlom ťažení bieloruských úradov proti nezávislým médiám, poznamenala k tomu agentúra AP.

Prijímanie úplatkov, zneužitie právomoci úradu

Sacuk sa vo svojich článkoch zaoberal korupciou vysokých bieloruských predstaviteľov a pokrýval aj demonštrácie, ktoré v krajine vypukli po prezidentských voľbách v roku 2020. Tie bieloruská opozícia a západné krajiny spochybnili ako zmanipulované. Podľa oficiálnych výsledkov v nich opäť zvíťazil dlhoročný autoritársky vodca krajiny Alexander Lukašenko. Režim povolebnej protesty násilne potlačil, polícia zadržala viac ako 35-tisíc ľudí a tisíce z nich zbila. Úrady tiež zatvorili väčšinu nezávislých médií a spolkov na ochranu ľudských práv.

Podľa bieloruskej asociácie novinárov bol Sacuk odsúdený za prijímanie úplatkov, zneužitie právomoci úradu a podnecovanie nenávisti. Všetky tieto obvinenia odmietli jeho obhajcovia ako nepodložené.

Osem rokov s maximálnou ostrahou

Na záver súdneho procesu, ktorý sa konal za zatvorenými dverami, súd rozhodol, že si novinár musí odsedieť osem rokov vo väznici s maximálnou ostrahou a zaplatiť aj pokutu ako náhradu škody.

Päťdesiatpäťročný novinár bol zadržaný vlani v decembri a odvtedy zostával za mrežami. V deň jeho zadržania tiež bieloruské úrady zablokovali spravodajský server Ježednevnik, ktorý prinášal veľmi sledované investigatívne správy o údajnej korupcii v bieloruskom zdravotníctve.

Ďalšie dôležité správy

Lucozade Sport at 2022 TCS London Marathon
Neprehliadnite

Usporiadatelia maratónu v New Yorku chystajú prenos na internete, hlavne pre mladých