Zažíva televízia Markíza ďalšie kolo vnútorného napätia? Aktivity odborovej organizácie vedené moderátorom Viktorom Vinczem vyvolali tvrdú reakciu časti zamestnancov. Desiatky zamestnancov, vrátane vedenia, dostali anonymný e-mail, ktorý máme v redakcii, s predmetom „Stanovisko k vedeniu odborov“.
Stanovisko podpísalo až 168 zamestnancov, ktorí otvorene kritizujú spôsob fungovania odborov a presadzovanie individuálnych ambícií. Redakcia Mediálne.sk má k dispozícii internú e-mailovú komunikáciu, v ktorej časť zamestnancov Markízy dáva jasné stanovisko voči konaniu odborov.
„Odkedy odbory aktívne zasahujú do diania v redakcii, atmosféra sa dramaticky zhoršila. Namiesto riešenia skutočných problémov sa neustále diskutuje o odboroch, Viktorovi a jeho osobných ambíciách. V redakcii prevláda strach, napätie a neustále osočovanie. Kolegovia, ktorých odbory vraj zastupujú, sa necítia reprezentovaní, ale skôr zastrašovaní. Tí, ktorí nesúhlasia, sú verejne kritizovaní a vylučovaní z komunikácie. Aj toto bol dôvod, prečo sme podpísali vyhlásenie,“ uvádzajú nespokojní zamestnanci.

Kritika vedenia odborov: „Chceme byť partnermi, nie šikanátormi“
V liste zaslanom vedeniu Markízy sa zamestnanci dištancujú od postupov Viktora Vinczeho ako predsedu odborovej organizácie. Vyjadrujú nespokojnosť so štýlom komunikácie a rozhodnutiami, ktoré podľa nich nie sú konzultované s väčšinou pracovníkov. „Odbory hovoria v mene všetkých, no nie každý z nás im dal na to mandát,“ píše sa v liste.
Upozorňujú tiež, že tvrdenie, že odbory "zachránili" Televízne noviny, je nepravdivé. „Konečne sa reportéri, ktorí nie sú v elitnej skupine, dostali do prvých 10 minút spravodajstva. Predtým bol obsah striktne ovplyvňovaný politickými prioritami vedenia redakcie.“
Signatári tiež obviňujú odbory zo šírenia toxickej atmosféry, ktoré vedie k zhoršovaniu medziľudských vzťahov. Tvrdia, že redakcia sa zmenila na miesto strachu a napätia. Tí, ktorí vyjadria nesúhlas, sú podľa ich slov vylučovaní z komunikácie a vystavení verejnej kritike.
Odbory neobišla ani osobná kritika. V liste zaznela aj otázka týkajúca sa Vinczeho aktivít mimo televízie: „Ako je možné, že predseda odborov si počas úväzku v televízii dokázal spraviť letecký kurz pilota dopravných lietadiel, na ktoré potrebuje odlietaných viac ako 1500 hodín?“ Dodávajú, že jeho pracovná náplň je zjavne odlišná od väčšiny kolegov.

Vedenie reaguje: Vincze porušil pracovnú disciplínu
Na túto iniciatívu zareagovalo aj vedenie Markízy. V oficiálnom vyhlásení, ktoré má redakcia Mediálne.sk k dispozícii, uviedlo, že rešpektuje odborovú organizáciu a jej práva. „Chceli by sme vás aj my, ako vedenie Markízy, transparentne informovať o našom pohľade na celé dianie. Chceme zdôrazniť, že rešpektujeme odborovú organizáciu a jej práva. S predsedom odborov Viktorom Vinczem sme v uplynulých mesiacoch aktívne a konštruktívne diskutovali pracovnoprávne otázky a odborovú agendu.“ uvádza vedenie Markízy.
Upozorňuje tiež, že aktivity, ktoré Viktor Vincze vedie prostredníctvom platformy Peopleplace, predstavujú porušenie existujúcich dohôd zo strany predsedu odborov, ako aj etického kódexu, viacerých smerníc, pracovného poriadku či Zákonníka práce z pozície zamestnanca. podľa vedenia Markízy týmto konaním Vincze ako zamestnanec vo viacerých bodoch porušil pracovnú disciplínu.
„Akékoľvek výhrady voči pracovným podmienkam berieme vážne. Neznamená to, že legitimizujeme anonymnú komunikáciu, ako zamestnávateľ sme však povinní sa takýmto oznámením zaoberať. Sme zodpovedná firma a záleží nám na tom, aby sa ľudia v práci cítili dobre, a sme otvorení diskusii o tom, ako zlepšovať pracovné podmienky všetkým zamestnancom skupiny Markíza. Rešpektujeme existenciu odborov a očakávame, že spoločne budeme konštruktívne riešiť pracovnoprávne témy,“ píše televízia vo vyhlásení.
Odbory reagujú: Výhrady nie sú pravdivé
Odbory Markíza nepovažujú kritiku za opodstatnenú. „K údajným výhradám voči činnosti Oodborov Markíza – nie sú pravdivé. Kritika prichádza anonymne, bez dôveryhodného pôvodu a uchopiteľne popísaných skutočností, preto ju nepovažujeme za relevantnú. Anonymné e-maily dostávame pravidelne, vrátane tých, ktoré kritizujú samotný manažment, no vždy ich berieme s rezervou a nešírime ich medzi zamestnancov,“ vyjadrila sa odborová organizácia pre Mediálne.sk.
„Vnímame to ako snahu anonyma oslabiť zástupcov zamestnancov v čase historicky prvého kolektívneho vyjednávania. Komu by mohli prekážať vyššie platy či vianočné odmeny, na to nech si odpovie každý sám. My pokračujeme v práci na ochrane práv zamestnancov a zlepšovaní ich podmienok,” dodáva odborová organizácia.
Bilbordová kampaň: „Odchádzate z práce spokojní?“
Odborové aktivity napriek kritike pokračujú. Koncom marca spustili Vincze a jeho tím bilbordovú kampaň v uliciach Záhorskej Bystrice, neďaleko sídla Markízy. Výrazný nápis „Odchádzate z práce spokojní?“ mala osloviť nielen zamestnancov televízie, ale aj širšiu verejnosť.
Súčasťou kampane je aj nová webová stránka a premena organizácie. Pôvodné "Spravodajské odbory TV Markíza" sa premenovali na "Odbory Markíza". Financovanie má byť po novom zabezpečené členskými príspevkami.
Kampaň podporujú známe tváre Markízy – Gabriela Kajtárová, Juraj Pruša, Viktor Serebryakov, Martina Töröková či Lukáš Zuzelka. Odbory deklarujú, že chcú vytvoriť modernú komunitu, ktorá zamestnancov nielen chráni, ale aj im pomáha rásť.
Spory v redakcii a formovanie odborov
K formálnemu založeniu odborov v Markíze prišlo na jar 2024, po sérii napätých situácií. Vládna koalícia v tom čase bojkotovala vyjadrenie pre spravodajstvo Markízy. Napätie v redakcii spravodajstva a publicistiky sa stupňovalo, až v marci vyústilo do založenia odborov, na čele ktorých stáli Michal Kovačič, Viktor Vincze, Adel Ghannam a ďalší novinári.
Nový tlak nastal v apríli. Politici vládnej koalície sa odmietali zúčastňovať ako hostia v politickej diskusii Na telo, ktorá musela improvizovať – využívala inštitút tzv. prázdneho kresla a do relácie pozývala ako hostí bývalé osobnosti politického života.
Spor o podobu spravodajstva medzi časťou pracovníkov Markízy a vedením televízie trval niekoľko mesiacov a vyvrcholil vyhlásením Michala Kovačiča v živom prenose Na telo na konci mája. Turbulentná situácia vyústila do protestov zamestnancov, ktorí vstúpili do štrajkovej pohotovosti. K ostrému štrajku napokon nedošlo a situácia v televízii sa navonok upokojila, no vo vnútri zostala naďalej napätá. Na čele štrajkového výboru stáli okrem Michala Kovačiča aj Viktor Vincze a Adel Ghannam.

Kovačič nakoniec v televízii dostal výpoveď, Ghannam sa rozhodol odísť sám a neskôr sa pridal k online projektu 360°, ktorý vznikol ako alternatíva k tradičným médiám.
Po Kovačičovi prevzal vedenie odborov na konci októbra minulého roka Viktor Vincze, ktorého v tajnom hlasovaní podporilo 98 % členov. Jeho zástupkyňou sa stala redaktorka Gabriela Kajtárová. Členstvo v odboroch je anonymné a Markíza nemá menný zoznam ani počty členov organizácie.
Oslabenie pozície: Vincze prišiel o Let's Dance
Odborárske aktivity Vinczeho však nezostali bez následkov. Televízia ho neobsadila na post moderátora v jesennom Let’s Dance turné, nahradila ho speváčka Tina. Do projektu sa mala zapojiť aj Adela Vinczeová ako porotkyňa, no krátko pred začiatkom spoluprácu zrušila.
Ďalšie nezhody prišli na jeseň – tesne pred americkými prezidentskými voľbami. Vincze mal byť súčasťou špeciálnej diskusie Michala Kovačiča, no vedenie televízie jeho účasť zablokovalo. Nasledovala séria opatrení: zníženie platu o pätinu a ultimátum – buď zostane pri Televíznych novinách, alebo bude pokračovať v Let's Dance. Vincze si vybral spravodajstvo, čím prišiel o lukratívny post moderátora populárnej šou, ktorú mal v posledných troch sériách.
Riaditeľ Markízy: Odbory nemajú riadiť spravodajstvo
K vzťahom a fungovaniu odborov sa vyjadril aj generálny riaditeľ skupiny Markíza Peter Gažík. V nedávnom exkluzívnom rozhovore pre Mediálne.sk uviedol, že očakáva, že odbory si budú ctiť nielen práva, ale aj povinnosti, ktoré ako odborová organizácia a zástupcovia zamestnancov majú. Kriticky sa vyjadril k ich zasahovaniu do programových a dramaturgických tém, čo podľa neho presahuje rámec odborovej agendy.
„Odborová organizácia neriadi spravodajstvo. To je rola, ktorá odborom neprislúcha a ani v nej nemajú žiadnu kompetenciu. Na to je tu manažment, riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky, šéfredaktori a editorský tím,“ uviedol Gažík. Zároveň dodal, že premenovanie odborov zo "Spravodajských odborov TV Markíza" na "Odbory Markíza" vníma ako signál, že si odbory uvedomujú rozsah svojich kompetencií.
Krehká rovnováha
Situácia v Markíze je tak naďalej napätá. Hoci otvorený štrajk je minulosťou, spor o charakter odborovej organizácie a jej činnosť neskončil. Viktor Vincze zostáva v centre pozornosti – ako hlas odborov, ale aj ako terč kritiky časti kolektívu.
Zatiaľ čo jedna skupina zamestnancov ho podporuje ako iniciátora zmien a ochrancu práv pracovníkov, druhá ho viní z rozdeľovania tímu, presadzovania vlastných záujmov a zneužívania pozície. Budúcnosť odborov v Markíze – a rovnako aj ich líder – tak zostáva otvorenou kapitolou.

Šéf Markízy: Televíziu sme posunuli dopredu, aj spravodajstvo riadime výrazne lepšie

Adela Vinczeová: Neviem si predstaviť, že by som sa vrátila. Záujmy Markízy sa nezmenili

Let's Dance vo finále lámalo rekordy. Kedy sa vráti na obrazovky?

Najnovší Ficov boj proti médiám: Chce zrušiť nedeľné politické relácie

Jojka reaguje na Fica: Diváci majú slobodnú voľbu pri výbere programov
