Turecká rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RTÜK) v stredu udelila pokutu trom televíznym staniciam za to, akým spôsobom informovali o zemetrasení z tohto mesiaca, ktoré si vyžiadalo v Turecku a Sýrii skoro 50-tisíc obetí. Informoval o tom opozičný server Turkish Minute s odvolaním sa na jedného člena RTÜK. Tureckú vládu v súvislosti so zemetrasením kritizovalo aj množstvo opozičných politikov.
Pokuta a dočasný zákaz
Pokutu dostali stanice Tele 1, Halk TV a Fox TV, prvé dve z nich majú navyše päťdňový zákaz vysielania, uviedol člen RTÜK Ilhan Taşçi na Twitteri podľa tureckého serveru.
Stanica Tele 1 dostala pokutu a dočasný zákaz vysielania za to, že v jednom programe kritizovala takzvané stavebné amnestie a označila ich za jeden z dôvodov zrútenia toľkých domov pri zemetrasení zo 6. februára. Turecké úrady v minulosti, najmä pred voľbami, udeľovali povolenie pokračovať vo výstavbe domov, aj keď budovy nespĺňali všetky stavebné normy, pokiaľ majiteľ zaplatil pokutu. Podľa opozičných médií bolo takto postavených najmenej 400-tisíc domov, mnoho z nich práve v oblasti postihnutej nedávnym zemetrasením.
Kritika vlády
Predminulý týždeň sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom stavebná amnestia v oblasti postihnutej zemetrasením vychvaľoval pred miestnymi voľbami v roku 2019 aj prezident Recep Tayyip Erdogan, podľa ktorého sa tak „vyriešil problém" desiatok tisíc ľudí, ktorí potrebovali rýchlo bývať.
Stanica Halk TV dostala pokutu a dočasný zákaz vysielania kvôli tomu, že v jej programe poslanec a bývalý novinár Ahmet Şik kritizoval vládu za pomalú pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením. Z rovnakého dôvodu si vyslúžila pokutu od tureckej rady aj televízie Fox TV.
„Ich jediným záujmom je, aby neprehrali voľby," povedal Taşçi s odkazom na prezidentské a parlamentné voľby, ktoré by sa mali konať zrejme už v máji. Po zemetrasení sa ale v tureckých médiách objavili špekulácie, že by ich vláda mohla posunúť.
Zodpovednosť za katastrofu
Erdoganovu vládu v stredu kritizovala v súvislosti s rozsiahlymi škodami po zemetrasení aj opozičná politička Meral Akşenerová, predsedníčka Strany dobra (IYI Parti). „Je pravda, že zemetrasenia sú prírodné katastrofy, ale osobou, ktorá je zodpovedná za to, že táto prírodná katastrofa skončila tragédiou, je Recep Tayyip Erdogan," uviedla Akşenerová.
Už skôr Erdogana kritizovali aj ďalší opoziční politici, vrátane Kemala Kiliçdaroglua, ktorý má veľkú šancu stať sa kandidátom opozície pre prezidentské voľby. Opozičné strany sa zatiaľ na jednotnom kandidátovi nezhodli.
Oblasť na juhu Turecka pri hraniciach so Sýriou a severozápad Sýrie zasiahli 6. februára dva otrasy o sile 7,7 a 7,6 stupňa, nasledovali ich tisíce menších otrasov a tento týždeň ďalšie dva silné otrasy o sile okolo šiestich stupňov. V Turecku zomrelo podľa oznámenia ministerstva vnútra 43 556 ľudí, v Sýrii je okolo 6 000 obetí.
Ďalšie správy na Mediálne.sk
