Žiadatelia o filmový stimul zrejme budú môcť dostať najviac 150 miliónov korún na projekt za rok. Obmedzenie Snemovňa schválila vo vládnej novele o regulácii platforiem na zdieľanie videonahrávok typu YouTube. Predloha vychádza z európskej smernice a má najmä lepšie ochrániť deti pred nevhodným obsahom a verejnosť pred prejavmi násilia a nenávisti. Teraz ju dostane na posúdenie Senát.
Systém stimulov nie je funkčný
V Česku predstavuje základný filmový stimul pätinu z uznateľných nákladov. Pre tento rok je na ne opäť vyčlenených 800 miliónov korún, požiadavky producentov sú ale vyššie. Obmedzenie výšky čiastky presadil pozmeňovacím návrhom minister kultúry Martin Baxa (ODS), ktorý predtým povedal, že systém stimulov nie je vzhľadom na vysoký dopyt funkčný.
„Návrh na zmenu zákona o audiovízii spočíva v zavedení maximálnej možnej sumy filmového stimulu, ktorý bude pre konkrétny projekt čerpaný v jednom kalendárnom roku, a to bez ohľadu na výšku uznateľných nákladov," uviedol v dôvodovej správe. Opatrenie by podľa ministra malo tiež zlepšiť prístup k stimulom pre českých výrobcov.
Zodpovednosť za obsah relácií
Na platformy pre zdieľanie videonahrávok sa takmer žiadna právna regulácia doteraz nevzťahuje. Predloha služby týchto platforiem vymedzuje, určuje, kto je ich poskytovateľom, a stanovuje, čo je videonahrávka vytvorená užívateľom. Poskytovateľ služby platformy pre zdieľanie videonahrávok bude musieť oznámiť jej prevádzkovanie vysielacej rade a má niesť redakčnú zodpovednosť za obsah relácií a videonahrávok, ktoré sám ponúka verejnosti.
Európska komisia už zažalovala Česko a ďalšie štyri členské štáty za to, že nové pravidlá Únie pre obsah audiovizuálneho vysielania doteraz nevynucujú. Požiadala Súdny dvor EÚ o vymeranie pokuty. V Česku sa začlenenie smernice do právneho poriadku oneskorilo, v minulom volebnom období dolná komora novelu ani nezačala prejednávať.
Zavedenie pravidiel
Zámerom vládnej novely je najmä zaviesť pravidlá, ktoré by príjemcu zdieľaných videonahrávok chránili pred nenávistnými a násilnými prejavmi a pred podnecovaním k terorizmu, deti potom pred obsahom, ktorý by mohol narušiť ich vývoj.
Má tiež posilniť ochranu spotrebiteľov pred neprípustným obsahom obchodných oznámení. Platformy budú umožňovať používateľom označovanie či nahlasovanie obsahu, ktorý by mohol byť chybný. Návrh navyše zakazuje vysielanie reklamných a teleshoppingových spotov v programoch pre deti.
Úprava volebného výboru
Snemovňa v novele schválila aj úpravu volebného výboru, ktorá má lepšie sprístupniť audiovizuálne programy ľuďom so sluchovým alebo zrakovým postihnutím. Okrem iného sa posilní kontrolná právomoc Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie nad dodržiavaním plánov, ktoré budú prevádzkovatelia vysielania spracovávať spolu s organizáciami zastupujúcimi sluchovo a zrakovo handicapované.
Dolná komora naopak zamietla pozmeňujúci a doplňujúci návrh Stanislava Berkovca (ÁNO), ktorý predpokladal odklad povinnosti označovania archívnych televíznych programov nevhodných pre deti grafickou značkou po celú dobu ich trvania.