Slovenský premiér Robert Fico sa nedávno na sociálnej sieti Facebook ostro vyjadril na adresu istých médií, ktoré kritizoval pre postup voči jeho vláde a ministrom. Sťažoval na tzv. mediálnu „soldatesku“, ktorá aktívne útočí na jeho politické aktivity. Kľúčovými aktérmi v tejto kritike sú podľa neho Televízia Markíza, denníky Sme a Denník N a portál Aktuality.sk, informuje portál Stratégie.

S jeho slovami však nesúhlasia slovenskí europoslanci, ktorí adresovali list Věre Jourovej, podpredsedníčke Európskej komisie. Situáciu na Slovensku si zrejme všimla aj organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá chce dohliadnuť na to, aby aj nová vláda dodržiavala medzinárodné záväzky v oblasti slobody tlače a právneho štátu.

Neprimeraný tlak na médiá

Pod otvorený list, ktorý zverejňujeme v plnom znení, sa podpísali europoslanci Eugen Jurzyca, Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Jozef Mihál, Peter Pollák, Martin Hojsík a Michal Wiezik.

„Sme znepokojení krokmi slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý sa pokúša obmedziť slobodu a nezávislosť médií na Slovensku. Považujeme to za porušenie základných hodnôt a princípov Európskej únie, ktoré musia byť dodržiavané všetkými členskými štátmi.

Robert Fico pristúpil ku kroku, ktorý si doteraz nedovolil urobiť žiadny slovenský predseda vlády a síce, dal preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z viacerých popredných slovenských médií (TV Markíza, Denník N, SME a portál Aktuality) na Úrad vlády Slovenskej republiky. Navyše, podľa jeho vyjadrení by mali mať do vydania rozhodnutia tieto médiá zakázané vstupovať na Úrad vlády SR, čo poukazuje na akúsi „prezumpciu viny” zo strany premiéra.

Domnievame sa, že tým môže brániť časti verejnosti v prístupe k informáciám priamo od vlády a jej členov, ako aj kontrole výkonnej moci. Slobodné médiá sú pritom súčasťou a zárukou slobodnej demokratickej spoločnosti. Ide o významné médiá, ktoré majú vysoké podiely na trhu.

Podľa nášho názoru vytvára slovenská vláda neprimeraný tlak na vybrané médiá, ktoré ona sama subjektívne považuje za nepriateľské. Už samotný slovník premiéra – „kroky proti nepriateľským médiám” – poukazuje na jeho nedemokratické sklony.

Kľúčovou povinnosťou orgánov verejnej moci v demokratickom štáte je pritom poskytovať informácie novinárom a verejnosti, ako to ustanovuje slovenská legislatíva, napr. Ústava SR, zákon o vydavateľoch a publikáciách, zákon o mediálnych službách, či zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Tlak na nezávislosť a kontrolnú kapacitu médií v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ vnímame ako tlak na médiá v celej EÚ. Preto Vás, vážená pani podpredsedníčka, žiadame, aby ste preverili, či sú spomínané kroky slovenského predsedu vlády v súlade s hodnotami a princípmi EÚ.“

Milióny eur od predchádzajúcej vlády

Premiér Fico vo svojom videu tvrdí, že „Od momentu vyhlásenia volieb robia to, čo proti nám robili roky. Najradšej by nám nasypali do kávy jed proti potkanom. Už dávno sa rozhodli robiť namiesto žurnalistiky politiku. Samozrejme, bez akejkoľvek politickej zodpovednosti.“

Ako ďalej uvádza, plánuje preskúmať viac ako 26 miliónov eur, ktoré získala Markíza od predchádzajúcej vlády, a podľa premiéra „monopolné správanie“ na mediálnom trhu. „Ak robia politiku, musia niesť aj politickú zodpovednosť za svoju činnosť,“ vyjadril sa Fico na margo televízie.

Portál Stratégie oslovil s reakciou aj komerčnú televíziu, Markíza sa však rozhodla slová predsedu vlády nekomentovať.

Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy však kritikou vo svojom komentári nešetril. „Kým v tábore ľudí chápajúcich zmysel profesionálnych kritických médií pre kvalitu demokracie to vzbudzuje vážne obavy, v dezinformačno-konšpiračnom prostredí, u voličov koalície to sprevádza vlna nadšenia. Pomsta prebieha a je „elementárnou vecou“ Ficovej štvrtej vlády," napísal.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Telekom
Neprehliadnite

Kontroverzná reklama od Telekomu vyvolala na sociálnych sieťach pobúrenie