Cyprus v utorok prisľúbil, že prešetrí obvinenia zo strany investigatívnych novinárov, podľa ktorých dochádza v tomto ostrovnom štáte k praniu špinavých peňazí z Ruska. Tie údajne ruským oligarchom umožňujú obchádzať sankcie uvalené na Moskvu po invázii na Ukrajinu.
Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) tvrdí, že Cyprus „hrá ešte väčšiu úlohu pri prevode špinavých peňazí pre ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších brutálnych diktátorov, ako sa doposiaľ predpokladalo". Novinári zozbierali uniknuté interné záznamy siahajúce od polovice 90. rokov minulého storočia až do apríla roku 2022.
Podľa ICIJ táto investigatíva, ktorá trvala osem mesiacov, „ponúka prenikavý pohľad do podvodného finančného systému, ktorý pomáha posilňovať postavenie niektorých z najodhodlanejších nepriateľov Západu".
„Všetky informácie, ktoré vyšli najavo, budú vyšetrené v stanovenej lehote... Dôveryhodnosť našej krajiny je kľúčová," reagoval na výsledky práce investigatívcov cyperský prezident Nikos Christodulidis. Cyperská vláda podľa svojich vyjadrení zaviedla prísne opatrenia proti praniu špinavých peňazí a porušovaniu sankcií od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári roku 2022. ICIJ však tvrdí, že sa na Cypre stále prejavujú dôsledky závislosti na peniazoch z Ruska a iných krajín.
Ako píše agentúra AFP, nejde o prvý prípad, keď bol Cyprus - členský štát Európskej únie - označený za bezpečné útočisko pre nelegálne zisky ruských oligarchov. Nikózia už prijala opatrenia proti osobám, ktoré podľa USA a Británie údajne pomáhali týmto oligarchom obchádzať sankcie uvalené na Moskvu v dôsledku vojny na Ukrajine. Na ostrovnom štáte v Stredozemnom mori žije aj početná ruská diaspóra. Juhocyperské prístavné mesto Lemesos - často prezývané Moskva v Stredozemnom mori - dlhodobo priťahuje rusky hovoriacich ľudí.