Návrh zákona o mediálnych službách dostáva RTVS do finančnej a právnej neistoty. Na utorkovom mimoriadnom rokovaní Rady RTVS, ktorá sa zaoberala ekonomickým dosahom novej mediálnej legislatívy, to uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

S telerozhlasom nikto nekomunikoval

Šéf RTVS zdôraznil, že v prípade navyšovania povinností nikto s RTVS nerokoval o finančných dosahoch zmien

Rezník upozornil, že si je RTVS vedomá potrebnej aktualizácie legislatívy i transpozície európskej smernice, ktorá s tým súvisí.

„Nerozumiem však tomu, že pod rúškom transpozície sa riešia ďalšie zákony a ustanovenia, ktoré RTVS pridávajú povinnosti bez finančného krytia a zároveň mu obmedzujú možnosti šírenia signálu,“ upozornil.

RTVS
Neprehliadnite

Mediálny výbor si posvietil na nehospodárnosť RTVS, telerozhlas to však odmieta

Šéf RTVS zdôraznil, že v prípade navyšovania povinností nikto s RTVS nerokoval o finančných dosahoch zmien. RTVS ich v horizonte piatich rokov vyrátala na približne 21 miliónov eur. Rezník poukázal i na to, že kvantifikácia finančných dosahov pre RTVS nie je obsahom príslušných dokumentov k legislatívnemu návrhu.

Na snímke Ondrej Duda sa teší z gólu počas zápasu kvalifikácie Majstrovstiev sveta vo futbale 2022 medzi Slovensko a Slovinskom
Neprehliadnite

RTVS stratila práva na zápasy futbalovej reprezentácie až do roku 2028

„Nová norma by nás v prípade schválenia dostala do situácie, keď nie sú dostatočne kryté súčasné výpadky príjmov plynúce z legislatívnych rozhodnutí a k tomu sa zavádzajú nové povinnosti bez kompenzácií,“ upozornil.

Za manažment telerozhlasu nesúhlasí ani s nastavením podmienok v rámci multiplexu a možnosti šírenia signálu, vníma ich ako nevýhodné a obmedzujúce pre RTVS.

Vysvetlenie ministerstva kultúry

Štátny tajomník MK Radoslav Kutaš na rokovaní rady upozornil, že nové povinností pre RTVS „nie sú odtrhnuté z reality“. Deklaroval, že napríklad čo najširšie zabezpečenie multimodálneho prístupu by malo byť pre RTVS automatické.

„Naozaj si nemyslím, že to malo byť vôbec potrebné ho nastavovať kvótami, k verejnoprávnemu vysielaniu majú mať prístup všetci,“ zopakoval Kutaš svoje vyjadrenia z pondelkovej tlačovej konferencie. Podľa štátneho tajomníka sa pravidlá pre RTVS v novej legislatíve zásadne nezmenili.

„Nehovorím, že tam nie sú zmeny, ale nie sú radikálne,“ vyhlásil Kutaš.

Bozk smrti pre podfinancovanú RTVS

Predseda Rady RTVS Igor Gallo označil informácie o predpokladanej výške finančného navýšenia pre RTVS za „bozk smrti“.

„Dobre poznajúc aktuálnu situáciu vychádzajúcu z podfinancovania RTVS, ktoré skonštatoval i Najvyšší kontrolný úrad, by navýšenie povinností bez adekvátnej kompenzácie ohrozilo stabilitu inštitúcie,“ skonštatoval Gallo.

Verí však, že v rokovaní s rezortom kultúry bude možné dospieť k textácii zákona, ktorá bude prijateľným kompromisom.

RTVS
Neprehliadnite

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má RTVS, ukazuje prieskum

Rada preto v uznesení okrem skonštatovania obáv z likvidačných dôsledkov aktuálneho znenia zákona pre RTVS požiadala generálneho riaditeľa telerozhlasu o bezodkladné iniciovanie rokovania s predkladateľom legislatívy.

RTVS
Neprehliadnite

RTVS nebude musieť predložiť mediálnemu výboru správu za 2. polrok 2021