Personálne obsadenie diskusných relácií RTVS bolo témou utorkového rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. V diskusii k bodu o činnosti a hospodárení RTVS ju inicioval predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) .

Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka sa pýtal, či je spokojný s proporcionalitou zastúpení jednotlivých politických strán pri diskusii o témach, ktoré sú predmetom relácie. Poukázal konkrétne na televíznu diskusiu O 5 minút 12, v ktorej sa o stave v bezpečnostných zložkách rozprávali Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pčolinský (Sme rodina), a ostatnú reláciu, v ktorej sa o téme rozpočtu bavili Richard Raši (nezaradený), Martin Beluský (ĽSNS), Jana Bittó Cigániková (SaS) a Miloš Svrček (Sme rodina).

Otázka vášnivých debát

„Je pre mňa pomerne nepochopiteľné, že pri témach, ktoré sa týkajú konkrétneho rezortu, nie je v diskusii zastúpená strana, ktorá má v čele tohto rezortu svojho nominanta, a napríklad pri téme stavu v bezpečnostných zložkách boli v diskusii len tí, ktorí stav kritizujú,“ povedal Čekovský.

Šéf RTVS oponoval, že téma bezpečnostných zložiek bola len jednou zo šiestich diskutovaných tém v relácii rovnako tak ani ostatná diskusia nebola len o návrhu štátneho rozpočtu. Rezník upozornil, že zastúpenie, priestor v diskusii či vedenie debaty bude vždy otázkou vášnivých debát. „Uisťujem vás však, že RTVS sa snaží o vyváženú diskusiu so zastúpením celého relevantného politického spektra," zdôraznil. „O tom, že to asi naozaj robíme dobre, svedčí to, že žiadna strana nie je spokojná," dodal.

Jaroslav Rezník a Kristián Čekovský
Zdroj: pluska archív
Jaroslav Rezník a Kristián Čekovský

Podpredseda rady RTVS Martin Kákoš upozornil, že politickými diskusiami a ich vedením sa orgán dohľadu konštantne zaoberá. „Aj z podnetov ktoré dostávame, však nemáme pocit, že by dochádzalo k nevyváženosti a nedostatočnému zastúpeniu protichodných názorov," uviedol Kákoš.

Čekovský trvá na tom, že proporcionalita v diskusiách nie je zachovaná. Chce iniciovať podnet pre príslušné kontrolné orgány.

Prvá časť očkovacej lotérie Zdravie je výhra.
Neprehliadnite

Byť zaočkovaný nie je výhra, aspoň nie na RTVS